Dzisiaj jest 21 września 2019, 05:43

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Katowice
Krótka historia, bo obejmująca tylko dwa dni (cztery sesje zdjęciowe), silnej plamotwórczej aktywności Słońca, uwidoczniającej się między innymi w dwóch aktywnych rejonach o numerach 2108 i 2109 - pierwszy projekt solarny w tym roku.

Celem takich projektów było pokazanie detali obszarów aktywnych, oraz uwidocznienie dynamiki zmian jakie zachodzą w skali kilku godzin lub dni. Oczywiście potrzeba do tego rozbudowanych powierzchniowo grup plam. Te wymagania spełniały dwa aktywne rejony, będące częścią dużego obszaru fotosfery na południowej półkuli Słońca. 6 i 7 lipca były pogodnymi dniami z dobrą stabilnością powietrza i cztery sesje zdjęciowe zaowocowały najlepszym jak do tej pory zestawieniem obrazującym rozwój obu grup.

Grupy mają klasę magnetyczną Beta-Gamma-Delta, czyli pole magnetyczne w ich obszarze wykazuje największy stopień strukturalnego zróżnicowania, ale co ciekawe i wbrew intuicji, jedynie grupa 2109 (wschodnia) generuje flary o średnim natężeniu (klasa C i niska M). Dla mnie najważniejszym elementem zestawienia jest pokazanie "jak na dłoni" jak pole magnetyczne organizuje przepływ plazmy w grupie 2108 (zachodnia). Niczym splecione palce dłoni, długie łuki rozciągniętych bąbli granulacji i fragmentów półcienia pokazują jak ten przepływ przebiega, jak pole magnetyczne deformuje i rozdziera obszar głównych plam mających przeciwną biegunowość. Widok ten wywarł na mnie duże wrażenie.

Wersja w pełnej rozdzielczości oraz wersja poglądowa. Achromat SW90/900 z telekonwerterem TK2.4x, Lumix G3, Baader Solar Continuum, UV/IR-cut, EQ-ATM, Registax6.

Załączniki:
Historia AR 2109 i 2108_6i7 lipca 2014r_SW90F2150_LumixG3_SolCont_UV.IR.cut_opis.jpg
Historia AR 2109 i 2108_6i7 lipca 2014r_SW90F2150_LumixG3_SolCont_UV.IR.cut_opis.jpg [ 513.79 KiB | Przeglądany 4606 razy ]
Historia AR 2109 i 2108_6i7 lipca 2014r_wersja poglądowa_50%....jpg
Historia AR 2109 i 2108_6i7 lipca 2014r_wersja poglądowa_50%....jpg [ 128.1 KiB | Przeglądany 4606 razy ]

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: warszawa
witam gratulacje super, post ciekawy....konkretny...
a na marginesie fotki super ostre jak ty to robisz ja takiej ostrości jeszcze nigdy nie uzyskałem.....pozdrawiam
PS Miałeś może do czynienie z klinem Herschela ?

Użytkownik
Awatar użytkownika

Paweł, dziękuję.

Klin Herschela ma niewątpliwie tę zaletę, że jest trwalszy i bezpieczniejszy od filtrów foliowych i dodatkowo zapewnia możliwość płynnej regulacji przepuszczanego światła. Na pewno słoneczne filtry szklane też przeważają nad folią mylarową. Jeśli chcesz tanio obserwować Słońce to filtr foliowy jest wystarczający. Nie sądzę, aby zakup klina Herschela znacząco wpłynął na poprawę obrazu. Zdecydowaną poprawę przyniesie za to technologia stakowania wielu zdjęć - z niej korzystam, myślę, że z korzyścią. W tym Paweł powinieneś upatrywać sposobu na osiągnięcie wyższego poziomu ostrości. Zdjęcia z tego wątku wykonane zostały przy użyciu tych samych filtrów, których Ty używasz. Registax6 (darmowy program do stakowania wielu zdjęć) potrafi bardzo wiele i przy odrobinie wprawy przy posługiwaniu się nim, osiągniesz jeszcze lepsze rezultaty. Oczywiście nie zawadzi mieć i jedno i drugie, tzn.: klin Herschela i Registax6. Trzymam kciuki i pozdrawiam.

Użytkownik
Awatar użytkownika

ok dziękuje za odpowiedz
Registax6 nie mam za to mam Registax5 muszę nad nim popracować z tym ze ja nie mam ustawionego montażu idealnie na polarka balkon mam od południa ostatnio bawiłem się trochę z ciemnym niebem i przy ogniskowej 1500mm 4 s naświetlania i gwiazdki jeszcze punktowe nie wiem jak to ze słoneczkiem naszym jest...pozdrawiam

Użytkownik
Awatar użytkownika

Nie jest potrzebne dokładne ustawianie montażu, ponieważ stosujemy krótkie ekspozycje, a niedoskonałości prowadzenia są kompensowane w Registaxie. Registax6 jest lepszy od jego wcześniejszych wersji - sam się o tym przekonałem. Już złożenie kilkunastu zdjęć powinno przynieść poprawę obrazu.
Pawle, używanie wysokich ISO nie jest wskazane, tak samo jak dokładanie dodatkowych filtrów. Podstawa to SC Baadera i UV/Ir-cut, oraz ND3,8. Potrzebna jest też wprawa przy ustawianiu ostrości. Nawet Registax6 nie poprawi tego czego na zdjęciu nie ma. Powodzenia Pawle.

Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Kraków
Jerzy Łągiewka pisze:
Zdecydowaną poprawę przyniesie za to technologia stakowania wielu zdjęć

dobrze rozumiem, że stakowanie wyostrzy nieostre szczegóły? Chodzi o moje nieostre plamy na Słońcu. Słyszałam, że tego już nie da się poprawić.

SOS PTMA
Vega
Urania
Astronarium
Sky Watcher 127/1500, EOS 7D, Canon 15-85, Canon 75-300, Canon 50/1.8, Samyang Fish Eye 8mm

Użytkownik
Awatar użytkownika

Agnieszko, stakowanie zawsze poprawi obraz i ten efekt zawsze będzie widoczny względem pojedynczego kadru użytego w procesie stakowania. Oczywiście nie jest to panaceum na wszystkie niedoskonałości naszych zdjęć. Tak na prawdę stakowanie ma usunąć niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, bo nawet ostre zdjęcia robione w serii, jedno za drugim, będą się między sobą różnić, z powodu zmiennych warunków atmosferycznych. W skrócie - jedno będzie ostrzejsze od drugiego inne lekko zdeformowane w skutek pływania obrazu i Registax ujednolica i uśrednia obraz i pozwala również stosować różne algorytmy przekształcania tego obrazu. Uogólniając - zdjęcia nieostre dadzą finalny obraz ostostrzejszy, ale nie na tyle aby przeważać nad stakowaniem zdjęć nominalnie najostrzejszych. W obu przypadkach finalny efekt będzie lepszy od pojedynczego zdjęcia, czyli korzyść ewidentna. Jak już pisałem, do dobrego wykorzystania Registaxa potrzeba trochę wprawy. Po wielu latach używania tego narzędzia nie mogę stwierdzić, że wiem o nim wszystko - jednakże dość sprawnie go używam.

Użytkownik
Awatar użytkownika

witam dziękuje bardzo za odp....pozdrawiam

Użytkownik
Awatar użytkownika

próbowałem RegiStax 5 ale jakoś mi nie wychodzi .
Mam jakąś dziwną obwódkę na słońcu nie do końca chyba wychodzi składanie w tym programie.
Mam te z problem z rozmiarem zdięcia 800/600 chodzi ale jak zapodam orginał 6000/4000 brakuje pamięci
nie znam tego programu i kurde zniechęca mnie to...

Załączniki:
Komentarz: taka dziwna obwódka jest...
spr1.jpg
spr1.jpg [ 49.11 KiB | Przeglądany 4524 razy ]

Administrator
Awatar użytkownika

Jurek, dziękuję za odpowiedź. Super, że tak można faktycznie zrobić. Na razie nie umiem za dobrze stakować, ale mam motywację:) jeszcze pytanie, czy do stakowania zdjęcia Słońce musi być w tym samym miejscu kadru, czy jak jest przesunięte to już się nie da nic zrobić ?
Paweł, wyszło Ci całkiem dobrze :) co do otoczki to nie wiem, skąd się wzięła.

SOS PTMA
Vega
Urania
Astronarium
Sky Watcher 127/1500, EOS 7D, Canon 15-85, Canon 75-300, Canon 50/1.8, Samyang Fish Eye 8mm

Użytkownik
Awatar użytkownika

dziękuje ..
otoczka to chyba wynik delikatnego przesunięcia słońca tak mi się wydaje....nie umiem za bardzo wyśrodkować słońca sam już nie wiem

Użytkownik
Awatar użytkownika

Agnieszko, Pawle - zawsze początki są trudne. Otoczka wokół tarczy Słońca jest w pewnym sensie efektem ubocznym stakowania, ale program posiada narzędzie do usuwania tego "jasnego ringu" w postaci funkcji "De-ringing" w oknie "Wawelet". Jest tam suwak, którym ustawiamy "siłę działania" tego narzędzia - zwykle wystarcza podstawowe ustawienie na wartość "10". Przedstawiam zrzut ekranu.
Załącznik:
Wawelet_funkcja De_ringing_likwiduje białe obwódki..jpg
Wawelet_funkcja De_ringing_likwiduje białe obwódki..jpg [ 414.67 KiB | Przeglądany 4509 razy ]

Registax może kompensować przemieszczanie się obrazu, ale przyznaję, że najlepiej to wychodzi kiedy mamy stały dryf obrazu w jedną stronę (np.: od lewej do prawej krawędzi). Kiedy pojawiają się skokowe przesunięcia (np.: przy wykonywaniu zdjęć pojedynczo) to może program zgłosić problem (utraty kontaktu z punktami referencyjnymi obrazu) lub źle poskładać zdjęcia (z widocznymi przesunięciami zwłaszcza kiedy mało jest kontrastowych miejsc - np.: na słabo zaplamionym Słońcu). Dlatego najwygodniej jest ustawić w aparacie robienie sekwencji zdjęć, choćby krótkich, parę klatek, a idealnie byłoby fotografować w trybie ciągłej serii zdjęć, wtedy przesunięcia są przez Registax wykrywane i kompensowane.

Mój sprzęt i Wasz również nie wymaga dużych formatów zdjęć. Już rozmiar pomiędzy 2000 a 2500px uważam za maksymalny. Ja stosuję format kwadratowy 2400x2400px. Większego formatu Registax5 może nie przyjąć (dlatego Paweł miałeś kłopoty). Myślę, że oprócz kłopotów technicznych, stosowanie rozmiaru zdjęć powyżej 5 Mpx jest zwykłym marnowaniem miejsca na karcie lub pamięci komputera i walorów zdjęcia to nie podniesie. Rozdzielczość naszego instrumentarium i tak jest ograniczona. Zmniejszanie dużych zdjęć do mniejszego formatu i stakowanie ich jest też złym podejściem, bo prawdopodobnie zwiększamy kompresję (nadmiernie upraszczamy zdjęcia) i spowoduje to powstanie najróżniejszych artefaktów psujących ogólny wygląd zdjęcia.

Agnieszko, Pawle, próbujcie proszę, a efekty z czasem same przyjdą.

Administrator
Awatar użytkownika

dziękuję za odpowiedź :) u mnie zestakowane zdjęcie Słońca przedstawiało "kilka tarcz", bo właśnie miałam pojedyncze klatki, ze Słońcem w różnym miejscu kadru. Będę się starała robić, jak piszesz (serię klatek), ewentualnie myślę jeszcze o wykadrowaniu poszczególnych zdjęć już po zrzuceniu na laptopa. Zobaczę, czy to coś da. Wiem, że RegiStax ma ogromny potencjał i trzeba z niego korzystać.

SOS PTMA
Vega
Urania
Astronarium

Użytkownik
Awatar użytkownika

witam i ja dziękuje pozdrawiam

Użytkownik
Awatar użytkownika

znalazłem choć jest gdzie indziej mam starszą wersje
ale mam jeszcze jedno pytanko alignbox ten kwadracik nie mieści mi się na słońcu- słońce jest większe od niego czy ma to znaczenie
pozdrawiam

Użytkownik
Awatar użytkownika

niby ok a jednak coś na plamce się zrobiło

Załączniki:
spr3.jpg
spr3.jpg [ 634.11 KiB | Przeglądany 4497 razy ]

Użytkownik
Awatar użytkownika

tu poprawiłem trochę....

Załączniki:
spr5.jpg
spr5.jpg [ 718.2 KiB | Przeglądany 4495 razy ]

Użytkownik
Awatar użytkownika

Pawle, możesz sobie wybrać wielkość tego okienka. Jeśli wybierzesz alignację na jeden punkt (wskażesz np. jakąś plamę). to alignbox może być większy, jeśli wybierzesz opcję "multipoint align" to wskazujesz dowolnie dużo punktów do wyrównywania (np. różne plamy na całym obszarze Słońca) i wtedy obszar alignbox może być mniejszy. Zawsze opcja "multipoint align" da lepiej poskładany obraz finalny. Jednak kiedy chcesz wycinać tylko mały fragment tarczy, aby pokazać jakąś grupę plam to opcja alignowania na jeden punkt na tej plamie będzie wystarczająca. W Registaxie6 można wybrać wielopunktowe alignowanie na bardzo dużej ilości punktów, nawet powyżej tysiąca i stakowanie daje bardzo dobry rezultat. W Registaxie5 nie udawało mi się uzyskać tak dobrze widocznej granulacji fotosferycznej jaką pokazał Registax6, ale i tak całkiem dobrze sobie radził z tworzeniem fajnych obrazów. V5 używałem długo, ale z V6 jestem najbardziej zadowolony.

Może pomocnym będzie taki niby-tutorial z posługiwania się Registaxem5.http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?p=60389#p60389

Użytkownik
Awatar użytkownika

...nie mogłem już dodać w poprzednim poście, ale jeszcze kilka wskazówek, które umieszczone są w tym miejscu:http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?p=61165#p61165

Dotyczy to wszystko obróbki zdjęć Księżyca, ale analogia do zdjęć Słońca jest też oczywista.

Użytkownik
Awatar użytkownika

alignbox wybieram 512 ale i ta jest za mały nie wiem może coś żle robię

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Czas środkowoeuropejski letni