Dzisiaj jest 12 grudnia 2019, 08:19

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Młody Księżyc, Bobolice, 30 kwietnia 2014 r.

Załączniki:
młody Księżyc Bobolice 30.04.jpg
młody Księżyc Bobolice 30.04.jpg [ 240.39 KiB | Przeglądany 1952 razy ]

Użytkownik
Awatar użytkownika

Fajne. Szczególnie, że dość szerokie. Jak w kinie!

Czym takie coś się robi i jakie/jakie czas naświetlania.
Pytam też nie tylko o Twój zestaw ale o minimalny, najtańszy zestaw - może w końcu kupię sobie.
W dużym mieście Łysy to chyba najprostsza podstawa nieskomplikowanej astro-radości :)

Pozdrawiam
p.s.
Nawiązując do kina. Na kinie czasem można się zawieść, a na niebie to tylko jak są chmurwy
a my nie na Kanarach - tam można pójść wyżej ;)
Wczoraj we Wrocławiu przy temperaturze 32 st C wysiadła klimatyzacja w multipleksie
i na sali było 30 st :) Byłem w szoku. XXI wiek. Nie wszyscy wytrzymali.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Nie pamiętam, czy odpowiadałem. Jeśli nawet, to powtarzam:
Sześć lat temu kupiłem bardzo dobry (jak mi się wydawało) aparat SONY Cybershot z zoomem 20X i, oczywiście, sporą czułością oraz dużym zestawem czasów, ale z obiektywem niewymiennym
Pierwsze zdjęcia wydawały sie rewelacyjne - ale aż do momentu badania ich szczegółów. Otóż niebo gwiazdowe (z Drogą Mleczną, a jakże) okazało się mieć bardzo nierówne tło - ziarniste. Są to po prostu szumy wychodzące przy dużych czułościach. Aparat, jak każdy lepszy, ma korekcję szumów, jednak nie wystarcza ona do naszych celów. Większość zdjęć wykonywałem pojedynczo i potem stakowałem, co znacznie poprawiało efekt, ale także nie do końca.
Natomiast aparat ma jedną bardzo dobrą funkcję: zdjęcia przy słabym oświetleniu - wtedy wykonuje serię zdjęć z automatycznie dobranym czasem ekspozycji i nakłada je idealnie na siebie. Co więcej, można w zasadzie nie używać statywu, gdyż koryguje przy tym drobne drgania ręki. Niestety, są to zdjęcia z czasem migawki maksimum jakieś 1/2-1 sekundy. W przypadku nieba gwiazdowego - zawodzi i nie naświetla w tej opcji w ogóle.
Zdjęcie młodego Księżyca właśnie zostało wykonane wg tej opcji automatycznej seryjnej, aczkolwiek na wszelki wypadek na statywie. Ale jednak to pokazane w ub. roku, jak teraz widzę, także ma nie całkiem gładkie tło. Załączam zatem obecnie lekko poprawione przez odszumienie.
Ten aparat SONY w tej chwili jest w nowej wersji z zoomem nawet 50X, jest nawet lekko tańszy (chyba poniże 2000 zł).
Ponieważ jednak kupiłem Canona, więc aparatu SONY nie zmieniłem i czasem go jeszcze używam. Korekcja szumów i kolorystyka w Canonie to bowiem całkiem inny poziom jakości...

Załączniki:
Komentarz: Młody Księżyc, Bobolice, 2014.04.30 (powtórka)
DSC01283_korr.jpg
DSC01283_korr.jpg [ 574.24 KiB | Przeglądany 1614 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Czas środkowoeuropejski letni