Forum PTMA
http://forum.ptma.pl/

Niebo w Tajlandii
http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=112&t=1106
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Zawilski [ 02 marca 2018, 13:45 ]
Tytuł:  Niebo w Tajlandii

Niebo w niektórych krajach tropikalnych może być przepiękne, jednak nie zawsze. Moje próby fotografii nieba w Tajlandii rewelacyjne nie są (co nie oznacza, że nie warto odwiedzać tego pięknego kraju).
Obecnie (byłem tam w lutym) panuje tam pora sucha, jednak przy temperaturach do +34 stopni C i wilgotności niemal 100%, niebo jest cały czas zasnute lekkim woalem, a przy horyzoncie ujawnia się to szczególnie – zachód Słońca nie sięga horyzontu, a gwiazd na małych wysokościach niemal nie widać. Przez to np. Krzyż Południa, wznoszący się nad ranem kilka stopni nad południowy horyzont, był widoczny dopiero z południowych wybrzeży (szerokość około 13 stopni N), a Obłoki Magellana, znajdujące się wieczorem praktycznie na horyzoncie, nie są w ogóle widoczne. Nad ranem zwykle następuje kondensacja rzadkich chmur, psujących widok nieba. Wraz z licznymi przeważnie światłami w miejscach noclegu stwarza to trudności i trzeba intensywnie szukać nielicznych ciemnych miejsc.
Niemniej, na większych wysokościach w kilka pogodnych nocy panoramy były efektowne, w szczególności widok Byka i Oriona (a przed świtem Wolarza i Korony Północy) blisko zenitu, a także Skorpiona w jego pełnym rozwinięciu, a to wszystko przy temperaturze otoczenia około +25oC.

Załączniki:
Komentarz: Gwiazdozbiory zimowe z Chiang Rai (Tajlandia) - Orion i Wielki Pies.
Ori+CMa.jpg
Ori+CMa.jpg [ 301.45 KiB | Przeglądany 611 razy ]
Komentarz: Gwiazdozbiory zimowe z Chiang Rai (Tajlandia) - Wielki Pies i Canopus. Niżej łuna od świateł naziemnych.
CMa+Canopus.jpg
CMa+Canopus.jpg [ 332.91 KiB | Przeglądany 610 razy ]
Komentarz: Gwiazdozbiory zimowe z Chiang Rai (Tajlandia) - przekrzywione gwiazdozbiory Woźnicy i Byka, odwrócone Bliźnięta (już całe po północnej stronie nieba)
Tau+Aur+Gem.jpg
Tau+Aur+Gem.jpg [ 430.88 KiB | Przeglądany 610 razy ]
Komentarz: Gwiazdozbiory wiosenne z Chiang Rai (Tajlandia) - widok nad ranem - odwrócony Wolarz blisko zenitu, odwrócona Korona Północy i dyszel Wielkiego Wozu.
Boo+UMa+CrB.jpg
Boo+UMa+CrB.jpg [ 631.3 KiB | Przeglądany 610 razy ]
Komentarz: Gwiazdozbiory wiosenne z Chiang Rai (Tajlandia) - widok nad ranem, Wolarz, Panna i Kruk. Przedłużenie lewej części Kruka w kierunku południowym wskazuje na Krzyż Południa - ale tu go niżej nad horyzontem nie było - zamglenie.
Boo+Vir+Crv.jpg
Boo+Vir+Crv.jpg [ 569.81 KiB | Przeglądany 610 razy ]
Komentarz: Zachód Słońca, ale nie do horyzontu. Wyspa Koh Samet, resort Ao Prao (Tajlandia).
IMG_8460_red.jpg
IMG_8460_red.jpg [ 466.57 KiB | Przeglądany 610 razy ]

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/