Forum PTMA
http://forum.ptma.pl/

14 lipca 2015 - przelot New Horizons koło Plutona
http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=114&t=673
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ 14 lipca 2015, 09:47 ]
Tytuł:  14 lipca 2015 - przelot New Horizons koło Plutona

14 lipca sonda kosmiczna New Horizons przeleci obok Plutona i Charona.

Do przelotu pozostało:

New Horizons (ang. Nowe Horyzonty) – sonda kosmiczna zbudowana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA w ramach programu New Frontiers (Nowe Granice). Celem jej jest zbadanie Plutona (planety karłowatej na krańcach Układu Słonecznego), jego księżyca Charona oraz co najmniej jednego innego obiektu pasa Kuipera. Sonda nie zostanie wprowadzona na orbitę planety karłowatej, lecz przeleci obok niej w bezpiecznej odległości. Misja będzie miała za zadanie sporządzić dokładne mapy Plutona i jego księżyca Charona, określić skład ich powierzchni oraz zbadać atmosferę Plutona. W związku z odkryciem czterech małych księżyców zewnętrznych (Nixa, Hydry, Kerberosa i Styxa) do celów misji zostaną dodane zadania związane z badaniem tych obiektów.14 lipca 2015 – przelot koło Plutona około godziny 13:50 w odległości ok. 10 000 km przy prędkości 13,78 km/s.
14 lipca 2015 – przelot koło Charona około godziny 14:04 w odległości ok. 27 000 km przy prędkości 13,87 km/s.

Autor:  Marek Substyk [ 14 lipca 2015, 09:55 ]
Tytuł:  Re: 14 lipca 2015 - przelot New Horizons koło Plutona

Transmisje nie całkiem na żywo!
Wiele portali internetowych czy specjalne strony na Facebook'u, informują o wielkim dzisiejszym wydarzeniu i możliwości oglądania przelotu New Horizons tuż obok Plutona na żywo.
Będę musiał was chyba trochę zdziwić. Nic z tego!
Planowany przelot, a w zasadzie punkt, w którym sonda znajdzie się najbliższej Plutona ma nastąpić o godzinie 13:49:57 naszego czasu. Wtedy to właśnie New Horizons znajdzie się 12 400 km od jego powierzchni i minie go z prędkością 13,78 km/s. Nieco później o 14:04 znajdzie się w najbliżej Charona – największego z księżyców planety.
Przelot w pobliżu powierzchni zajmie niecałe 3 minuty.
I wszystko było pięknie do tego momentu.
Na przeszkodzie stoi nam odległość dzieląc sondę do Ziemi. Jest to 4 godziny i 25 minut świetlnych, co oznacza, że światło i jak również fale radiowe potrzebują tyle czasu na dotarcie do Ziemi od chwili ich nadania.
Logiczne się staje, że pierwsze zdjęcia powinny dotrzeć więc ok. godz. 18.15, i stało tak by się gdyby nie geometria przelotu oraz konstrukcja sondy.
New Horizons nie ma obracanej anteny (zdecydowano się na takie rozwiązanie po problemach z misją Voyager 2), a podczas przelotu zostanie skierowana w stronę planety.
W tym czasie będzie gromadzić dane w pamięciach SSD o pojemności 8GB! Dopiero po przelocie antena odwróci się w kierunku Ziemi i rozpocznie przesyłanie danych.
Kolejnym problemem jest jednak prędkość transmisji. Nikt się nie dziwił, gdy w ostatnich dniach sonda przekazała na Ziemię zaledwie kilka, może kilkanaście zdjęć.
To właśnie powód wolnej transmisji na poziomie 1000-2000 bitów na sekundę, a jeszcze bardziej zrozumiałe 125 do 250 bajtów na sekundę. Przesłanie zdjęcia 1024x1024 pikseli, czyli 1MB, trwa 70 minut!
Musimy pamiętać, że sonda to nie tylko zdjęcia ale również 9 innych czujników, których dane także będą dla astronomów tak samo ważne jak wizualne walory planety.
To, co będzie transmitowane w pierwszej kolejności, zależy od NASA i ich planu.
My jednak dzisiaj może nie spodziewajmy się transmisji na żywo w wersji video. Pierwsze zdjęcie zapewne NASA będzie starała się pokazać jeszcze dzisiaj. Kolejne dane będą jednak spływać nie dniami a miesiącami.

Załączniki:
Anteny-komunikacyjne-New-Horizons.jpg
Anteny-komunikacyjne-New-Horizons.jpg [ 50.19 KiB | Przeglądany 3605 razy ]

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/