Dzisiaj jest 06 czerwca 2020, 13:06

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: PTMA Warszawa
W dniu 19.02.2020 r. miałem zaszczyt gościć na uroczystym otwarciu II Festiwalu Nauki i Eksperymentu w Szkole Podstawowej Nr 2 w Puławach.
Inicjatorką tego niezwykłego i niezwykle prężnie zorganizowanego wydarzenia jest Pani Urszula Zdrodowska, nauczycielka fizyki, ze wsparciem Pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców, no i przede wszystkim uczniów. Byłem pod ogromnym wrażeniem rozmachu imprezy, która trwała niemal tydzień. Dało się go tak zorganizować, aby zbytnio nie cierpiała bieżąca działalność szkoły. Czy da się? Tak, widziałem to na własne oczy!
Były reprezentowane lokalne władze, media, ale przede wszystkim był to czas dzieci. Brały aktywny udział w konkursach plastycznych, wykonywały makiety rakiet, układu słonecznego, satelitów, rakiety na sprężone powietrze i wielu innych aktywnościach. Bardzo mi się spodobała piosenka opisująca we wpadający w ucho, nietuzinkowy sposób układ słoneczny. Tak właśnie można przemycić wiedzę w sposób lekki, łatwy i przyjemny.
W Festiwalu wzięli udział nasi koledzy z Puławskiego Oddziału PTMA, Akademii Technicznej Małolata z Rybnika oraz Grzegorz Sęk z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z Niepołomic. Udało mi się porozmawiać tylko z Grzegorzem, na spotkania z innymi już zabrakło czasu, ale z tego miejsca serdecznie pozdrawiam :)
Pojechałem w zastępstwie naszego prezesa, Janusza Wilanda. Prezentacja dotyczyła astrofotografii: „FASTRON – astrofotografia amatorska”. Omówiłem pomysł powstania urządzenia do wykonywania zdjęć nocnego nieba o nazwie FASTRON, autorstwa Janusza Wilanda, jego zasadę działania. Opowiedziałem, dlaczego wykonywanie zdjęć nocnego nieba jest takie pasjonujące. Pokazałem slajdy ze zdjęciami autorstwa prezesa PTMA i konstruktora FASTRON-a - Janusza Wilanda,
Opowiadałem o oglądanych obiektach, przedstawiałem dane o odległości, wielkości, genezie powstania (wybuchy supernowych) i inne ciekawostki.
Był czas na obserwacje widma światła słonecznego przez spektroskop, co również cieszyło się sporym zainteresowanie dzieci. Opowiedziałem o różnicach w widmie różnych obiektów, liniach Fraunhoffera itp.

Były też pytania. Nie zabrakło tego prowokacyjnego, dotyczącego płaskiej ziemi (!). Opowiedziałem o eksperymencie Eratostenesa z ok. 240 r p.n.e., który wyznaczył obwód Ziemi. Nie słyszeli o czymś takim. Odniosłem wrażenie, że takie porównanie wiedzy starożytnych ze wszechobecną teraz pseudonauką przyniosło skutek.
Festiwal jest zaplanowany jako impreza cykliczna, coroczna. Trzymam kciuki za wspaniałych pedagogów i uczniów. Jestem przekonany, że na efekty takiego sposobu nauczania nie trzeba będzie długo czekać.

Załączniki:
Komentarz: Laureaci jednego z konkursów.
1.JPG
1.JPG [ 207.8 KiB | Przeglądany 1670 razy ]
Komentarz: Tylu rakiet jeszcze nigdy na raz nie widziałem...
2.jpg
2.jpg [ 615.37 KiB | Przeglądany 1670 razy ]
Komentarz: FASTRON i ja.
3.jpg
3.jpg [ 92.89 KiB | Przeglądany 1670 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 96.17 KiB | Przeglądany 1670 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 128.42 KiB | Przeglądany 1670 razy ]
Komentarz: Mała wystawa wydrukowanych zdjęć Janusza Wilanda
6.jpg
6.jpg [ 160.01 KiB | Przeglądany 1670 razy ]
Komentarz: Grzegorz Sęk i jego widownia
7.jpg
7.jpg [ 178.96 KiB | Przeglądany 1670 razy ]
Komentarz: Inne wykłady
8.jpg
8.jpg [ 84.46 KiB | Przeglądany 1670 razy ]
Komentarz: Akademia Techniczna Małolata
9.jpg
9.jpg [ 182.9 KiB | Przeglądany 1670 razy ]
Komentarz: Jedno z dzieł uczniów.
10.jpg
10.jpg [ 70.65 KiB | Przeglądany 1670 razy ]

FASTRON-5s, EOS 700D

Użytkownik
Awatar użytkownika

Jeszcze kilka zdjęć.

Załączniki:
Komentarz: Maszyny, pokazy.
11.jpg
11.jpg [ 149.51 KiB | Przeglądany 1669 razy ]
Komentarz: Planety naszego układu słonecznego.
12.jpg
12.jpg [ 69.85 KiB | Przeglądany 1669 razy ]
11.jpg
11.jpg [ 149.51 KiB | Przeglądany 1669 razy ]

FASTRON-5s, EOS 700D

Użytkownik
Awatar użytkownika

Jeszcze dwie ostatnie fotki.

Załączniki:
Komentarz: Oglądamy widmo światła słonecznego
11.jpg