Dzisiaj jest 15 listopada 2018, 17:21

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Byłem w Zespole Szkół (SP + gimnazjum) w Mielniku nad Bugiem. Bardzo sympatyczna miejscowość i niezły dojazd, drogi - poza wyjazdem a Warszawy - są dobre, choć oczywiście jednopasmowe.
Byłem dość mocno zajęty, o czym piszę niżej, i nie miałem chwili czasu na zrobienie zdjęć z pokazu. Dlatego zamieszczam kilka zrobionych później zdjęć z Mielnika.

Mam bardzo dobre wrażenia z miejscowości i okolicy.

Miejsce wydaje się znakomite dla zwolenników wyciszenia i spokojnego wypoczynku, na co mieszkańcy się trochę nastawiają: jest sporo kwater agroturystycznych, spływy kajakowe itp. W okolicy mało świateł, kilka lat temu w pobliżu robiliśmy zlot astro.

Można też zobaczyć zabytki w pobliskiej Grabarce, a na miejscu sporo domów drewnianych, często starych. Mimo braku środków na budowę nowych domów wszystko jest jednak zadbane, nie widać bałaganu, a belki ścian są zakonserwowane i w dobrym stanie.

Pokaz nieba natrafił na pewne trudności:
- pokazu nie było z powodu zachmurzenia
- była jednak spora grupa, ok 50 osób, na dodatek w bardzo różnym wieku - od 2. klasy SP do 2. gimnazjalnej.
- i zajęcia wyszły dość długie - ok 4,5 godziny licząc łącznie z przerwami (początek od końca lekcji, koniec i odbieranie dzieci przez rodziców po planowanym pokazie, gdyby był możliwy).

Problemy były jednak małej wagi, gdyż szkoła jest dobra, co chciałem tu mocno podkreślić, a dzieci zainteresowane wszystkim (w tym zainteresowanych graniem w gry na komórkach było bardzo mało). Imponująca jest tablica z nazwiskami uczniów, którzy odnosili sukcesy w różnych konkursach przedmiotowych - w tym jeden jest laureatem konkursów wojewódzkich: matematycznego i przyrodniczego.

Na zajęcia złożyły się:
- mapki nieba, które otrzymał każdy uczestnik, + przećwiczenie ich używania http://www.forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=32&t=549
- prelekcja na temat "co obecnie widać na niebie" (dużo pytań)
- camera obscura , do której wchodzą dwie osoby naraz
- obiekt ziemski przez teleskop
- odległości planet w skali (gdy dziecko reprezentujące Merkurego było o 1 krok od Słońca, to Uran i Neptun nie zmieściły się na korytarzu szkolnym)
- samodzielna budowa spektroskopów http://www.spa.ptma.pl/zrobtosam/zrobtosam.html - uczniowie zrobili ok 50 spektroskopów (TAK!) , dzięki aktywnej pomocy trójki starszych uczniów, którzy wcześniej przeszli krótkie przeszkolenie. Byli dobrzy nie tylko merytorycznie, lecz również organizacyjnie.
- zakończyliśmy bajką (mitem) o księżniczce Andromedzie i dzielnym rycerzu Perseuszu, oczywiście przy mapie nieba zamiast pod prawdziwymi gwiazdami.

Mam nadzieję, że nie poszło najgorzej.

Załączniki:
Komentarz: Krajobraz nad Bugiem
IMG_6259.JPG
IMG_6259.JPG [ 1.16 MiB | Przeglądany 2300 razy ]
Komentarz: Boisko Mielnickiego Klubu Sportowego
IMG_6256.JPG
IMG_6256.JPG [ 1.32 MiB | Przeglądany 2300 razy ]
Komentarz: Góra Zamkowa (na zamku podpisano Unię Mielnicką w r. 1501), ruiny kościoła (1420 - 1940) i skromny budynek plebanii z XVIII w.
IMG_6264.JPG
IMG_6264.JPG [ 1.22 MiB | Przeglądany 2300 razy ]
Komentarz: Cerkiew, zbudowana jako kościół unicki w XIX w., później dodane kopuły
IMG_6266.JPG
IMG_6266.JPG [ 1013.17 KiB | Przeglądany 2300 razy ]
Komentarz: W latach 80-tych cerkiew wyremontowano i otynkowano, przez co zniknęła oryginalna kamienno-ceglana fasada
IMG_6274.JPG
IMG_6274.JPG [ 461.61 KiB | Przeglądany 2300 razy ]
Komentarz: Drewniane domy są utrzymywane w dobrym stanie
IMG_6278.JPG
IMG_6278.JPG [ 1.13 MiB | Przeglądany 2300 razy ]
IMG_6276.JPG
IMG_6276.JPG [ 1.04 MiB | Przeglądany 2300 razy ]

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Białystok
Dziękuję Krzysztofie za trud włożony w przeprowadzenie prelekcji na rubieżach województwa podlaskiego :)))

Użytkownik
Awatar użytkownika

Na stronie szkoły zamieszczono też relację i zdjęcia. Znacznie przeceniono tam moją funkcję w PTMA, mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Dziękuję p. dyr. Stefanii Charko za zaproszenie i organizację całości.
Relacja i zdjęcia na stronie szkoły są tutaj: http://zs.mielnik.com.pl/331-spotkanie-z-astronomem

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Czas środkowoeuropejski letni