Dzisiaj jest 13 lipca 2020, 23:53

Czas środkowoeuropejski letni
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 listopada 2015, 17:45 
Offline
Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 maja 2014, 22:14
Posty: 18
Oddział PTMA: PTMA Kielce
W lipcu 2015 r., po fuzji Sekcji Obserwatorów Komet PTMA i Centrum Obserwacji Komet, ukończyliśmy prace związane z przenoszeniem i łączeniem naszych baz obserwacji komet. W ten sposób powstało Polskie Archiwum Obserwacji Komet (PAOK), zawierające dane obserwacyjne zbierane przez obie wspomniane organizacje od 1985 r. do chwili obecnej, czyli w sumie przez 30 lat.

HISTORIA
Pierwsze kroki w kierunku archiwizacji polskich obserwacji komet zostały poczynione w 1985 r. Wtedy to, po publikacji polskiej wersji książki "Jak obserwować komety" S.J. Edberga w Polsce pracę zaczęła organizacja International Halley Watch (IHW), mająca na celu zbieranie obserwacji komety 1P/Halley, ich archiwizację i popularyzowanie idei obserwacji Komety Halley'a. Koordynatorami IHW dla Polski zostali tłumacze książki Edberga – Stefania Grudzińska i Marek Muciek, a ich siedzibą był Instytut Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W następnych latach Marek Muciek zajmował się także koordynowaniem obserwacji kolejnych jasnych komet widocznych na naszym niebie – C/1987 P1 (Bradfield) oraz C/1988 A1 (Liller). W sumie w latach 1985-1988 wykonano 570 obserwacji komet: Halleya, Bradfielda oraz Lillera. Po powołaniu w 1989 r. Sekcji Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii pierwszym koordynatorem Sekcji został Marek Muciek. Od tego czasu SOK PTMA miała jeszcze 6 następnych koordynatorów i przez kolejne 3 dekady prowadziła działania na rzecz obserwacji komet w Polsce.

OBECNIE
Dzisiaj, po połączeniu z Centrum Obserwacji Komet, archiwum polskich obserwacji zostało spojone w jedną całość i udostępnione na stronie SOK PTMA w zakładce "Archiwum obserwacji". Obecnie zawiera ono 13 945 obserwacji komet, z czego 5896 z lat 2000-2015 opublikowaliśmy. Pozostałe dane sprzed XXI w. są zarchiwizowane w formie papierowej, jednak postaramy się o stopniowe ucyfrowienie dawnego archiwum.

W ten sposób powtało największe w Polsce archiwum obserwacji komet, mające w swoich zbiorach dane obserwacyjne 215 komet. Żeby ułatwić dostęp do interesującego nas obiektu, można posłużyć się adresem www – wystarczy wpisać oznaczenie komety w odpowiednim miejscu adresu: http://sok.ptma.pl/nazwa komety/ – dla komet krótkookresowych wystarczy oznaczenie #p – np. 2p, 144p, a dla nienumerowanych – np. c2006p1 – wystarczy pominąć ukośniki i nazwy w nawiasie.

NASZA MISJA
Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich Miłośników Astronomii o działalność na rzecz powiększenia polskiej bazy obserwacyjnej. SOK PTMA wciąż przyjmuje bieżące raporty z obserwacji, które można przesłać korzystając z zakładki "Dodaj raport z obserwacji", jednak gromadzimy również dane z obserwacji archiwalnych, które zostaną włączone do PAOK. Jeśli w zbiorach archiwum nie ma Twoich obserwacji z lat ubiegłych, bardzo chętnie przyjmiemy je w postaci zbiorczego pliku tekstowego. Prosimy o przesyłanie takich danych drogą mailową do koorydnatora SOK PTMA – Mikołaja Sabata: sabat.mikolaj.j@gmail.com

Twórzmy razem największe w Polsce archiwum obserwacji komet!

_________________
Pozdrawiam
Mikołaj Sabat
Koordynator Sekcji Obserwatorów Komet PTMA - http://www.sok.ptma.pl/
Prezes PTMA Kielce - http://www.kielce.ptma.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Czas środkowoeuropejski letni


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group