Dzisiaj jest 15 grudnia 2019, 17:40

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Poznań
Koniec końców w dość smutnym nastroju z powodu braku pogody obserwacyjnej żegnamy stary rok. W 2018 roku w związku z moimi sprawami osobistymi nie odbył się nasz II Zjazd SOS PTMA. Na pocieszenie mieliśmy kalendarz astronomiczny w wersji papierowej oraz koszulki sekcji. Rok 2019 okrzyknięty został rokiem astronomii i to nie tylko w Polsce ale na całym świecie, a to z powodu 100 letniej rocznicy Międzynarodowej Unii Astronomicznej a w Polsce 100 letniej rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i czasopisma Urania. Nie wiem czy to zbieg okoliczności ale w 2019 roku ma odbyć się II Zjazd SOS PTMA. Tworzymy plan zjazdu, szukamy prelegentów. Chyba nie może być lepszego miejsca na zjazd jak obserwatorium w Piwnicach. Trzymajmy kciuki za jego powodzenie. Poniżej w biuletynie zobaczycie i przeczytacie jak to wyglądało na I zjeździe.http://sos.poa.com.pl/download/biuletyn%20Bachotek%202016.1.pdf

Administrator
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Kraków
Oby doszedł do skutku ;) W 2018 było bardzo mało konferencji, teraz powinno być lepiej :)

SOS PTMA
Vega
Urania
Astronarium
Sky Watcher 127/1500, EOS 7D, Canon 15-85, Canon 75-300, Canon 50/1.8, Samyang Fish Eye 8mm

Użytkownik
Awatar użytkownika

Miejscem zjazdu będzie obserwatorium w Piwnicach. Niestety ze względu na ograniczoną ilość miejsc w hotelu będzie również ograniczona liczba uczestników zjazdu. Osoby mieszkające w niewielkiej odległości od Piwnic nie będą korzystały z noclegu w obserwatorium. W pierwszej kolejności będą zapisywani obserwatorzy sekcji, a dopiero później osoby z grupy facebook. Obserwatorzy jak i pozostali uczestnicy, którzy zadeklarują swój przyjazd będą musieli opłacić tzw. konferencyjne w wysokości 50 zł. Uczestnicy na zjazd przyjeżdżają na własny koszt. Pobyt osób zagwarantuje PTMA. Tak pokrótce przedstawia się plan zjazdu
20. września w godz. popołudniowych zjeżdżamy się do obserwatorium
Około godz. 18.00 nastąpi przywitanie uczestników przez prezesa PTMA i koordynatora sekcji. W tym dniu nie będzie posiłku.
21.Września
7.00 do 8.00 - śniadanie
Od 9.00 do 12.00 -prelekcje
13.00 - krótkie zwiedzanie obserwatorium
Od 15.00 do 20.00 - druga część prelekcji
21.00 - ognisko i obserwacje nocnego nieba
22. września niedziela
7.00 do 8.00 - śniadanie
9.00 wyjazd do Truszczyn i zwiedzanie obserwatorium połączone z prelekcją Roberta Szaja
Oczywiście plan może ulec zmianie.
Jeśli chodzi o prelekcje.
Chciałbym, aby jednym z tematów prelekcji było chronometryczne badanie Słońca jakie były przeprowadzane w tamtejszym obserwatorium przez prof. Gawrońską. Temat jest mało znany dotyczący obserwacji Słońca na specjalnym paśmie radiowym przy użyciu anten zwanych chronometrami. Oczywiście chcielibyśmy zaprosić również heliofizyka. Czy się uda zobaczymy? Na tym zjeździe przedstawiony zostanie dorobek sekcji po I zjeździe w Toruniu. Marzy mi się abyśmy mogli przeprowadzić poglądową obserwację Słońca specjalnym teleskopem znajdującym w jednym z obserwatoriów dla teleskopów optycznych. Na miejscu pomagać mi będą: Maciej Mikołajewski i Agnieszka Górska Pukownik. Dokładny plan zjazdu wraz z tematami prelekcji będzie podany w późniejszych numerach Uranii.
Poniżej link do listy uczestników II Zjazdu SOS PTMA.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

Witam!
Poprzednie konto przepadło, więc kontynuuję na nowym koncie.
Jestesmy po II Zjeździe SOS PTMA i należy wam się drodzy czytelnicy krótka relacja z tego wydarzenia. Dokładnie od 21 do 22 września w Obserwatorium w Piwnicach i Truszczynach trwał II Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Gdy zjawiliśmy się w Gościńcu Silver około godz.18.00 już kilka osób na nas tam czekało. Zostały przydzielone pokoje i ci co bardziej zmęczeni podróżą udali się na odpoczynek. My tzn. autor artykułu, Ania i Przemysław Tarasiewicz udaliśmy się na wykład w księgarni Kafka na starówce, który poprowadził Łukasz Lamża . Frekwencja na wykładzie bardzo dopisała bo zabrakło krzeseł, a temat był iście kosmiczny( czarne dziury). Gdy kolega Przemek jeszcze został na wykładzie ja udałem się do pewnej restauracji na spotkanie z przyjaciółmi: Pauliną Rosalską i Sebastianem Żurowskim. Paulina wyjeżdżała i nie mogła uczestniczyć w zjeździe, stąd propozycja spotkania na starówce.W restauracji spotkałem również Sebastiana Soberskiego, i Piotrka Konieczkę. Po spotkaniu udaliśmy się do hotelu, który dzięki dofinansowaniu z Z.G PTMA był naszym punktem noclegowym. Uczestnicy opłacali jedynie konferencyjne w wysokości 50 zł.. W sobotę po śniadaniu pojechaliśmy na konferencję do Piwnic. W głównej sali na której miały być wykłady postawiłem mój teleskop, który jeździ ze mną wszędzie gdzie dzieje się coś astronomicznego i powiesiliśmy banner SOS. Na tę okoliczność przygotowałem kilka prezentacji, między innymi moją o historii SOS PTMA. Swą prezentację zacząłem od apelu Jana Mergentalera zamieszczonego w Uranii nr.7 i 8/1951, poprzez powstanie w latach siedemdziesiątych Centralnej Sekcji Obserwacji Słońca i w 1988 Sekcji Obserwacji Słońca w skrócie SOS aż do chwili obecnej. W mojej prezentacji znalazły się także fakty czym zajmowałem się w danym czasie, między innymi list od Jana Mergentalera i dziennik obserwacji plam z lat 80, oraz praca maturalna na temat Słońce i Metody badań.Uczestnicy mogli z bliska obejrzeć wspomniane prace.Oprócz prezentacji o historii SOS PTMA usłyszeliśmy jeszcze wykład z klasyfikacji plam, który poprowadził Adam Derdzikowski. Prezentacja Adama miała w miarę prosty sposób przedstawić uczestnikom zjazdu klasyfikację plam według McIntosha.Następnie zaprezentowano film o historii Uranii i PTMA. O ostatnim zaćmieniu Słońca opowiadał nam Robert Szaj. Kolejnym prelegentem był Łukasz Wojtyniak który opowiedział nam o problemach w nauczaniu dzieci przedszkolnych, szczególnie z zajęć dodatkowych z astronomii. Sebastian Soberski zaprezentował nam film o hakerach wolności.Na koniec konferencji Grażyna Gawrońska emerytowany radioastronom w swojej prezentacji przedstawiła nam metodę radiowej obserwacji Słońca w paśmie 127 MHz, czyli na fali 2,36m Toruńskie obserwacje prowadzono 33 lata z trzema przerwami na remont lub wymianę anten.W przerwie pomiędzy prezentacjami można było wypić kawę i zjeść ciasto przygotowane przez Agnieszkę i Rafała Pukownik.Mogliśmy też skosztować smacznych mufinek upieczonych i przywiezionych przez Magdalenę Zwolińską jedną z uczestniczek zjazdu. Oprócz prelekcji mieliśmy również zwiedzanie; po części optycznej oprowadzał Maciej Mikołajewski a po części radiowej Sebastian Soberski. Niektórzy po raz pierwszy oglądali radioteleskop z bliska.Już to weszło w nawyk, że każdy uczestnik zjazdu nie tylko otrzymał imienny identyfikator wykonany przez Macieja Polaka z drukarni Tempoprint, mogliśmy po raz pierwszy podziwiać wspaniały banner również z tej drukarni. Maciej Mikołajewski uraczył nas prezentami: kubek i książeczka. Jak zwykle można było sobie coś dokupić w sklepiku Uranii. Tym razem hitem były wspaniałe koszulki Uranii czarne i w kolorze wiśni. Wieczorem około godz. 18.00 mieliśmy grilla przygotowanego przez Agnieszkę i Rafała. Sobota minęła w przyjaznej atmosferze i mimo, iż przygotowałem dość ambitny plan to myślę, że został zrealizowany i każdy uczestnik mógł ze zjazdu wynieść coś ciekawego. Niedziela powitała nas Słoneczkiem, które postanowiliśmy wykorzystać nie tylko do obserwacji ale również małego pokazu dla gości hotelowych. Słońce pokazywaliśmy na moim teleskopie 114 x 900 z wytrawionymi lustrami. Reakcja gości była największą nagrodą dla nas.Większość z oglądających nigdy nie widziała Słońca z bliska. Na spotkanie z Robertem Szajem udajemy się do Truszczyn oddalonych o 105 km. To co tam zobaczyliśmy wprawiło chyba nie tylko mnie w małe osłupienie. Na nasz przyjazd Robert wystawił dwa teleskopy słoneczne lunt o średnicy 100mm i 150 mm. Dla tego większego miał wybetonowany plac. Przez te teleskopy udało nam się zauważyć nieliczne małe protuberancje. Oprócz tego sprzętu w jego sali można było dostrzec spore reflektory bo 50 cali i 45 i kilka mniejszych. W sali medialnej Robert wyświetlił nam film z zaćmienia w Stanach Zjednoczonych. Porobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i wypiliśmy gorącą kawę. Te cztery godziny szybko upłynęły i około 15.00 rozjechaliśmy się do swych miejscowości.Wielu z nas miało jeszcze 300 km drogi do pokonania. Cieszę się, że mimo wielkiego zaangażowania Roberta w inne projekty bez żadnych wielkich próśb postanowił nas przyjąć u siebie i przekazać nam to czym od lat się pasjonuje.Ustaliłem, że kolejny zjazd odbędzie się w Grudziądzu a jego gospodarzem będzie Sebastian Soberski. Do zobaczenia za dwa lata.

Załączniki:
IMG_4378.jpg
IMG_4378.jpg [ 146.51 KiB | Przeglądany 275 razy ]
IMG_4389.jpg
IMG_4389.jpg [ 194.56 KiB | Przeglądany 275 razy ]
IMG_4447.jpg
IMG_4447.jpg [ 221.7 KiB | Przeglądany 275 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Czas środkowoeuropejski letni