Dzisiaj jest 15 września 2019, 15:23

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Białystok
Zrobiła się chwilowo dobra obserwacyjna pogoda, więc przy pomocy Occulta policzyłem efemerydę zakrycia brzegowego bardzo słabej gwiazdy.
Gwiazda SAO 99271 mająca jasność 9,83 mag, była zakryta dziś brzegowo przez Księżyc w fazie -49%.
Kąt CA wyniósł 4,4 stopnia po stronie ciemnej.
Zjawisko zarejestrowałoby się doskonale gdyby nie silny wiatr, wiejący z prędkością prawie 10 m/s.
Przy temperaturze -8C powodowało to wrażenie odczucia rzędu -20C.
Tym niemniej, w okolicach wsi Krypno Kościelne k/ Białegostoku udało mi się z trudem nagrać to zjawisko.
Teleskop 300/1500 mm był wystawiony na uderzenia wiatru i obraz cały czas był bardzo niestabilny.

Z tego powodu mimo spodziewanych 6 kontaktów, udało mi się odczytać jedynie 3 co do których jestem pewien.
Reszty kontaktów nie raportowałem - obraz był bardzo nieostry i cały czas drgał.
Jedynie dzięki trikom z odwracaniem kolorów nagrania do negatywu udało się odczytać cokolwiek.

Wychodzi na to, że jest to zakrycie brzegowe najsłabszej gwiazdy zarejestrowanej kiedykolwiek w Polsce.
Poprzedni rekord to gwiazda 9,19 mag zaobserwowane przez M. Krasnowskiego i A. Wrembla w dniu 12 V 2005 r.
Ze względu na niską jakość nagrania czuję niedosyt i dalej będę polował na podobne zakrycie widoczne w stabilnych warunkach.
Sukces mniej jak połowiczny, osobiście tego jako rekord do końca nie zaliczam.
Lecz za to zebrałem kolejne cenne doświadczenia co do obserwacji tak słabej gwiazdy przy w zasadzie małym kącie CA.

Obserwacja zakrycia gwiazdy 12,7 mag przez planetoidę (231) Vindobona w ok. godzinę po brzegówce nie miała już sensu - nie byłoby jej widać na nagraniu przez ten wiatr. Szkoda, bo te same stanowisko obserwacyjne było zaledwie 1 km od środka pasa i zjawisko zaszłoby z cała pewnością, prawdopodobieństwo było > 94%.

Załączniki:
Komentarz: negatyw nagrania - na nim widać więcej niz w trybie normalnym
2 sek po inverted.png
2 sek po inverted.png [ 216.21 KiB | Przeglądany 1131 razy ]
Komentarz: To jedna z lepszych klatek - przeważnie gwiazda była ledwo widoczna na nagraniu
2 sek po.png
2 sek po.png [ 184.42 KiB | Przeglądany 1131 razy ]
Komentarz: Jedynie te trzy kontakty udało się odczytać w miarę dokładnie
final_result.jpg
final_result.jpg [ 33.06 KiB | Przeglądany 1131 razy ]
Komentarz: Prognoza pogody - super przejrzystość, za to bardzo nieprzyjemny wiatr
ostatnia_17godz 29 list.png
ostatnia_17godz 29 list.png [ 123.31 KiB | Przeglądany 1131 razy ]
Komentarz: miejsce obserwacji - między Krypnem a Zastoczem
brzegowe_30XI.jpg
brzegowe_30XI.jpg [ 148.52 KiB | Przeglądany 1130 razy ]
Komentarz: w tym samym miejscu był środek pasa zakrycia asteroidalnego
vindobona.jpg
vindobona.jpg [ 142.24 KiB | Przeglądany 1130 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Czas środkowoeuropejski letni