Dzisiaj jest 16 grudnia 2019, 14:58

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Przełamując tygodnie pochmurnej pogody zdecydowałem się na obserwację ciekawego zakrycia - w pierwszą pogodną noc 2019 r. ze zjawiskiem.
Dziś nad ranem Księżyc 98%+ zakrywał jasna gwiazdę podwójną zeta Geminorum=Mekbuda (4.0 mag, 4.5/4.5, sep.0.10", dT=0.14s).
Niestety, zjawisko u mnie tylko 7 stopni nad horyzontem i blisko jasnego terminatora, dodatkowo mróz -7oC i lekka mgła.
Rezultat okazał się mierny - raczej przykład, jak nie należy obserwować, bowiem teleskop 90mm Virtuoso z kamerą ZWO ASI ustawiłem na parapecie okna w pokoju na 5p. (inaczej się tym razem nie dało) . Wprawdzie ogrzewanie wyłączyłem, siedząc grubo ubrany, ale mimo to scyntylacje były znaczne i to one popsuły wynik.
Jakość obrazu pokazuje załączona grafika - trzepoczący obraz gwiazdy na krótko przed zakryciem (to była optymalnie ustawiona ostrość!).
Jedyny ważny wynik to końcowy moment zakrycia, znacznie późniejszy, niż efemeryda. Na razie krzywa blasku wypada karykaturalnie, a także brak możliwości poklatkowego wyznaczenia momentów dla składników. O ile były rozdzielone - zginęły w turbulencjach.

Data: 2019 styczeń 20
Miejsce: Łódź ul.Julianowska
Sprzęt: Teleskop Virtusoso 90/1250 mm+ kamera ZWO ASI 120MM+laptop Lenovo; czas integracji obrazu 20 ms, gain 90%, 640x480 px
Służba czasu: czas laptopa ustawiony Dimension4 na serwer Vega-Poznań i kontrolowany programem NTP (T.KLuwak); offset na moment obserwacji około 0.008s
, program rejestrujący ASICAP z timestamp na obrazie

Moment zakrycia ostatecznego: 4: 52:37.61 UT
Efemeryda Occult: 4:52:36.0 UT

Załączniki:
2019.01.20_Mekbuda_zeta_Gem.jpg
2019.01.20_Mekbuda_zeta_Gem.jpg [ 51.97 KiB | Przeglądany 576 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Czas środkowoeuropejski letni