Dzisiaj jest 13 grudnia 2019, 10:34

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Nowy użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Kraków
W Krakowie oddział PTMA skorzystał z zaproszenia akcji geodezyjnej Honorowy Południk Krakowski (https://pl-pl.facebook.com/HonorowyPoludnikKrakowski/) i pokaz tranzytu odbył się
na tarasie starego Obserwatorium Krakowskiego przy ogrodzie botanicznym.
W ten sposób uczciliśmy 220-stą rocznicę obserwacji tego zjawiska przez założyciela obserwatorium Jana Śniadeckiego, który wykonał obserwację 7 maja 1799.
Zjawisko cieszyło się sporym zainteresowaniem i przybyło dość dużo osób. Ja rozłożyłem swój sprzęt tak by robić projekcję
zjawiska na dużym ekranie wewnątrz budynku, a jednocześnie było je widać na komputerze przy teleskopie.
Agnieszka Nowak rozłożyła teleskop słoneczny Lunt. Było jeszcze jedno stanowisko do transmisji internetowej.
Dzień był początkowo pochmurny, ale dokładnie zgodnie z prognozą ICM (http://www.meteo.pl) niebo zaczęło się rozchmurzać i już na początek zjawiska były tylko cienkie chmurki. Z czasem zachmurzenie zmniejszało się i na 1,5 godz przed zachodem Słońca do końca było już do końca bezchmurnie. Poniżej kilka fotek z udanej imprezy.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 301.04 KiB | Przeglądany 122 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 227.24 KiB | Przeglądany 122 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 247.29 KiB | Przeglądany 122 razy ]

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
U nas podobnie, było sporo ludzi i niezła pogoda. Moje fotki są w zakładce "Astrofotografia/Układ Słoneczny".

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Czas środkowoeuropejski letni