Dzisiaj jest 29 września 2020, 22:22

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Białystok
HD 189733 b to prawdopodobnie najłatwiejsza egzoplaneta do zarejestrowania metodą tranzytu. Macierzysta gwiazda jest jasna (7.67 mag!), przy czym spadek jasności jest bardzo duży (około 0.028 mag). Taka jasność powoduje, że osiągalna jest nawet za pomocą lustrzanki (DSLR) z teleobiektywem. W pobliżu HD 189733 (V452 Vulpeculae) znajduje się mgławica M27, dlatego lokalizacja gwiazdy nie stanowi większego problemu.

W nocy z 28 na 29 sierpnia doszło do kolejnego tranzytu widocznego z terenu Polski. Obserwacje podjęte zostały za pomocą dwóch zestawów:
- lustrzanka Canon EOS 60D, Jupiter 4/200, EQ5
- kamera planetarna Altair GPCAMV2 IMX224, ED80, NEQ6
http://astropolis.pl/uploads/post-21871 ... 422663.jpg

To była piąta próba detekcji tranzytu egzoplanety, przy czym mieliśmy dwie szanse. Jak się okazało, planeta pozasłoneczna uchwyciła się w obu przypadkach!

Łącznie do przeanalizowania mieliśmy ponad 20GB materiału:
Kamera:
Lighty - 2641 (klatka 3.5s, gain 100/5000)
Darki - 200
Flaty - około 200

Lustrzanka:
Lighty - 951 (klatka 10s, ISO 400)
Darki - około 100
Flaty - 62

W przypadku kamery wyszedł ładnie początek, ale koniec już nie do końca. Okazuje się, że te chmury przyszły nieco wcześniej niż sądziłem… stąd niedokładność pomiarowa na samym końcu jest dość spora (dokładnie od momentu, gdy skończył się tranzyt). W dodatku, zaczęła pojawiać się wtedy rosa, którą po jakimś czasie usunąłem suszarką. Lustrzanka poradziła sobie doskonale, spadek jasności jest wyraźniej widoczny. Może to wynikać jeszcze z braku wykorzystania darków i flatów dla kamery, jednak ich wpływ na jakość jest niewielki.

Początek dla lustrzanki złapał się gdzieś przy 0.532, a koniec przy 0.607. Czyli odpowiada to 108 minutom tranzytu. Te dane wziąłem na podstawie własnej interpretacji krzywej, nawet blisko trafiłem w stosunku do wartości rzeczywistej. Data juliańska: 2457629. Warto zwrócić uwagę na to, że czasy dla lustrzanki są inne, niż dla kamery. Wynika to z tego, że w lustrzance należy cofnąć czas o 2 godziny (0.08333333...) i 20 sekund ze względu na niedokładnie ustawiony czas.

Obserwacje zostaną teraz przesłane do ETD (Exoplanet Transit Database).

Czas przedstawić krzywe jasności...

Lustrzanka

Obrazek

Kamera planetarna

Obrazek

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Łódź
Czy nie dałoby się tego wygładzić?

Użytkownik
Awatar użytkownika

To już w zasadzie kwestia estetyczna. Jeśli ma być pod kątem naukowym, powinniśmy zachować pojedyncze pomiary i na ich podstawie wyznaczyć krzywą jasności.

Tak zrobił ETD (Exoplanet Transit Database), a obserwacja została oficjalnie potwierdzona przez TRESCA.
http://var2.astro.cz/tresca/transit-det ... 1472589398

Obrazek

Użytkownik
Awatar użytkownika

Brawo Gabriel !
Przyznam że nie zgłębiałem jeszcze wiedzy w temacie egzoplanet.

Czy amator na podstawie takich prostych obserwacji może coś wnieść w tą dziedzinę ? Czy to ma konkretną wartość naukową ?
Chodzi mi np o możliwość poprawienia parametru średnicy gwiazdy macierzystej lub samej egzoplanety
Jeśli SOPiZ zajęłaby się tym kiedyś byłoby to niewątpliwie ciekawym rozdziałem w astronomii "zakryciowej".

Użytkownik
Awatar użytkownika

Oczywiście, że może. Na podstawie kształtu krzywej jasności możemy określić niektóre parametry orbity, szczególnie te zmieniające się. Promienie planet zostały dokładnie wyznaczone, ale każdy kolejny tranzyt umożliwia dokonanie poprawki w długości trwania roku. Z kolei zmieniająca się inklinacja orbity (głównie z powodu ruchu własnego gwiazd) pozwala na śledzenie zmian w układzie. Na stronie ETD warto zwrócić uwagę na to, że tranzyty HD 189733 b następują coraz później (minuta na rok). Tego może być wiele, a szczególnie wymagają słabo poznane egzoplanety. Takich jest wiele, gdyż są rzadko obserwowane. Głównie z powodu małej jasności lub niewielkiej głębokości tranzytu.

Obserwacje słabych gwiazd z tranzytującymi planetami (12+ mag) może pozwolić na odnalezienie nawet nieodkrytej do tej pory gwiazdy zmiennej w tle. Amatorskie szukanie tranzytów wymagałoby dużej precyzji i szerokiego pola widzenia, dlatego na jednej kamerze i jednym teleskopie to jak szukanie igły w stogu siana.

Jasnych gwiazd z tranzytującymi planetami nie jest dużo (dla lustrzanki, obiektywu 4/200 i montażu paralaktycznego) dostępne jest maksymalnie 10 egzoplanet. Słabsze gwiazdy (oraz te, w których spadek jasności jest mniejszy niż 0.015 mag) wymagałoby zakup lepszego sprzętu. Liczę na to, że za rok rozpocznę swoje działania kamerą ASI1600MM-c, jednak nie wiadomo jak to będzie z budżetem. Do tego momentu poćwiczę na lustrzance i kamerze planetarnej. Ta druga powinna umożliwić rejestrację planet pozasłonecznych do 12 mag przy spadku jasności nawet 0.01 mag, których mamy już kilkadziesiąt. Ale brakuje mi parę złączek, a potem przyjdzie ochota na filtr (do lepszych pomiarów), później coś jeszcze innego. I taki upgrade kompletu powoduje, że na tę kamerę ciężko będzie dorobić. Z pewnością egzoplanety są przyszłością astronomii amatorskiej, których rejestracja nie należy do prostych zadań. Zapraszam więc na poniedziałkowe spotkanie PTMA w Białymstoku (5 września 2016 roku), w którym omówię jak przygotować się i dokonać pomyślnej obserwacji takiej egzoplanety. Jeśli będzie zasięg LTE (i mikrofon będzie działał), to spróbuję przeprowadzić transmisję internetową z całego spotkania.

Użytkownik
Awatar użytkownika

Tej nocy mieliśmy kolejny tranzyt HD 189733 b i udało mi się poprawić dokładność. +/- 0.02 mag jak na lustrzankę, to całkiem niezły wynik. Niestety, pod koniec przyszły chmury, no trudno. Wiedziałem, że mogą przyjść - i tak miałem czyste niebo dłużej, niż początkowo się spodziewałem. Zestaw oczywiście ten sam, co ostatnio (Canon EOS 60D + Jupiter 4/200 + EQ5).

Wszystko można było obejrzeć podczas transmisji na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=BZoTNdy ... e=youtu.be

Obrazek

Obrazek

Użytkownik
Awatar użytkownika

Dalsze sposoby obróbki danych pozwoliły na znaczne zmniejszenie rozrzutu pomiarów, osiągając w ten sposób +/- 0.0025 mag na całej długości tranzytu. Tylko końcówka nieco się odchyliła, a to ze względu na przybycie chmur.

Ponieważ obserwowałem do tej pory dwa tranzyty tej samej planety, mogłem samodzielnie określić okres obiegu. Wynosi on 53h 25m 03s - tylko o 19 sekund więcej niż wartość katalogowa. Więcej: http://astropolis.pl/topic/56082-siegaj ... /?p=649027

Tym samym, w 2017 roku podwyższymy sobie poprzeczkę i zaczniemy realizować wybrane projekty związane z obserwacjami planet pozasłonecznych i nie tylko. Rok 2016 można uznać za udany pod kątem testów fotometrycznych i można iść krok naprzód.

Obrazek

Użytkownik
Awatar użytkownika

Kolejna obserwacja tranzytu HD 189733 b zakończona wynikiem pozytywnym. Znów mamy tylko pierwszą połowę zjawiska, ponieważ zbliżający się wschód Słońca uniemożliwił kontynuację rejestracji przejścia planety pozasłonecznej na tle swojej gwiazdy.

Raport ETD: http://var2.astro.cz/tresca/transit-det ... 1499732057
Sprzęt obserwacyjny: ASI178MM-c, Canon FD 300mm f/2.8 L, EQ5, filtr żółty dolnoprzepustowy Baadera

Załączniki:
transit_FIT_detail.png
transit_FIT_detail.png [ 9.42 KiB | Przeglądany 2258 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Czas środkowoeuropejski letni