Forum PTMA
http://forum.ptma.pl/

Delta Cephei - Obserwujmy gwiazdę zmienną gołym okiem
http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=29&t=1204
Strona 1 z 1

Autor:  Damian Jakubek [ 05 listopada 2018, 17:57 ]
Tytuł:  Delta Cephei - Obserwujmy gwiazdę zmienną gołym okiem

W północnej części nieba w gwiazdozbiorze Cefeusza,80 stopni nad horyzontem, odnajdziemy bardzo jasną gwiazdę zmienną i dość nawet popularną wśród miłośników astronomii to jasna cefeida Delta Cep oddalona od Ziemi około 890 lat świetlnych. To gwiazda zmienna pulsująca żółto-biały nadolbrzym. Gwiazda ta wyświeca w maksimum 3300 razy więcej energii niż nasze Słońce! Jej zmienność można zaobserwować w ciągu 5 dni,8 godzin 47 minut,jej wahania jasności można zaobserwować spokojnie gołym okiem pod wiejskim niebem,nie potrzeba żadnych optycznych przyrządów ponieważ jej jasność tylko wynosi od 3.5 do 4.2 mag! Czas jaki od minimum do maksimum jasność tylko wynosi w ciągu około 1,5 dnia,a potem pomału jasność do minimum powoli spada w ciągu około w 4 dniach.

Jest typu widmowego wynosi od F do G,a temperatura gwiazdy stopni to 5500 - 6800 kelvinów. Gwiazda ta zwiększa swą średnicę o 6% po czym kurczy się i powraca do swych pierwotnych rozmiarów. Delta Cep została odkryta przez Brytyjskiego astronoma amatora Johna Goodricke’a w 1784 roku.

Obserwując Delta Cep w jej bliższej okolicy odnajdziemy dwie gwiazdy o stałym blasku które wynoszą 3.4 mag i 4.2 mag i te dwie gwiazdy dadzą nam ocenić naszą bohaterkę wybierając jedną słabszą gwiazdę i drugą jaśniejszą :D Gwiazdozbiór Cefeusza obecnie jest wysoko w zenicie w części północnego nieba,nie będzie trudno odnaleźć gwiazdę zmienną Delta Cep. Udanych obserwacji. Poniżej mapka położenia gwiazdy i krzywa fazowa w ciągu 8 lat.

Załączniki:
Delta cep.jpg
Delta cep.jpg [ 50.97 KiB | Przeglądany 1341 razy ]
Delta cep.png
Delta cep.png [ 31.41 KiB | Przeglądany 1341 razy ]

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/