Witam serdecznie,
Nasz Oddział zmobilizował siły i przeprowadziliśmy pokaz zaćmienia w 4 lokalizacjach, w których wzięło udział dużo ponad pół tysiąca osób. Pokazy zroganizowaliśmy w naszym Obserwatorium w Kamieńcu, pod Politechniką Śląską, w szkole w Paniowach oraz w szkole w Kotulinie. A poniżej krótkie relacje:
1.
Obserwatorium w Kamieńcu. Pokaz wraz z prelekcją przeprowadzili nasi członkowie w składzie: Marian Legutko, Henryk Lauterbach, Stanisław Papis, Dariusz Momot, Dariusz Czaczka, Lesław Golas oraz Krzysztof Oziębała. Do dyspozycji oddaliśmy główny teleskop Obserwatorium 16" Newton wyposażony w filtr mylarowy + filtr wąskopasmowy Solar Continuum, Celestron C8 200/1500, SCT 8'', dwa teleskopy Tał 150/1200 oraz Newton 150/1200 przekazany przez naszego dawnego członka Pana Kuliberbę, zabytkowy refraktor Bosh o średnicy 67mm oraz jeszcze jeden refraktor 70 mm. W pokazie wzięło udział około 400 uczniów z ZS w Kamieńcu oraz okolicznych szkół. Mieli oni możliwość obserwować zaćmienie wizualnie przez teleskopy wyposażone w filtry mylarowe, podziwiając obraz z projekcji okularowej, na zdjęciach wykonywanych aparatem i wyświetlanych na monitorze komputera. Bardzo dużą atrakcją okazał się obraz zakrytego przez Księżyc Słońca rzutowany na słup nośny w Obserwatorium za pomocą układu: lusterko płaskie/kamera obskura. Umożliwiliśmy również wykonywanie zdjęć za pomocą posiadanych telefonów komórkowych. Relacja z tego pokazu ukazała się w TVP3 Katowice - link poniżej, który już Staszek Papis zamieścił wcześniej:
http://katowice.tvp.pl/19331377/poranne ... nie-slonca2.
Pokaz pod Politechniką Śląską przeprowadzili Adam Popowicz i Ania Wandrasz. Na początku przez skwer przemykały pojedyncze osoby. Ale potem studenci mieli przerwę miedzy zajęciami i zrobił się tłum i tak już zostali prawie do końca. Na pewno przez teleskop z rzutowanym słońcem przewinęło się co najmniej 100-200 osób. W punkcie kulminacyjnym cały skwer wypełniony był ludźmi którzy albo patrzyli na obraz z teleskopu albo korzystali z pożyczanych im dyskietek itd.
3. Kolejny pokaz zorganizował Jerzy Strzeja
w Szkole im. Wojciecha Korfantego w Paniowach. Obserwowano lunetą o powiększeniu 40 razy zaopatrzoną w filtr mylarowy. Obserwowano też z pomocą samego filtra trzymanego w dłoniach obserwatora. W użyciu była też stara technika camera obscura, polegająca na przekłuciu ciemnej kartki papieru szpilką i rzutowaniu obrazu Słońca na płaską powierzchnię. Wyraźnie było widać zaćmione Słońce nawet przy użyciu tak prymitywnej techniki. Dzieciaki, gdy zobaczyły metodę camera obscura wykazały się na poczekaniu inwencją twórczą. Fajnie było
4. Franciszek Swoboda z kolei zorganizował
pokaz w szkole w Kotulinie.
Widać, że duch w Oddziale jest i chęć w realizacji misji PTMA

. Ja sam niestety byłem na szkoleniu poza Gliwicami, ale w przerwie wziąłem ołówek, zrobiłem otwór i wspomnianą już metodą kamery obskura pokazałem zjawisko koledze.