Dzisiaj jest 12 kwietnia 2021, 16:06

Czas środkowoeuropejski letni
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 stycznia 2019, 11:42 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 maja 2014, 22:11
Posty: 450
Oddział PTMA: Katowice
WIELKA WYPRAWA ASTRONOMICZNA - TENERYFA 2019

REZERWACJA MIEJSCA

W dniach od 29 maja do 5 czerwca 2019 roku odbędzie się kolejna Wielka Wyprawa Astronomiczna pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Po raz kolejny udajemy się na Wyspy Kanaryjskie gdzie na największej wyspie - Teneryfie - na wysokości ponad 2.000 metrów będziemy obserwować i fotografować niebo. Tym razem mając już duże doświadczenie z poprzednich wypraw, realizujemy najbardziej aktywny plan astronomiczny. Inaczej jak do tej pory to bywało wygląda zakwaterowanie. Pierwsze 5 dni spędzamy w malowniczym Puerto de Santiago w hotelu El Marques Palace. Do dyspozycji mamy pokoje 4-osobowe (dwie osobne sypialnie 2-osobowe) z aneksem kuchennym, łazienką i salonem. Na dwie ostatnie noce przenosimy się do centrum wyspy do luksusowego hotelu Parador de Cañadas del Teide, gdzie zajmujemy pokoje 2-osobowe z łazienkami.
W zasadzie na Teneryfie w okresie drugiej części wiosny nie musimy obawiać się o pogodę. Miejscowości położone przy brzegu często toną w chmurach, jednakże my pokonując ponad 2 km w górę wznosimy się nad partię chmur niskich, które sięgają na ogół wysokości 1.700-1.900 metrów n.p.m.
Za wyjątkiem pierwszej nocy, każda z kolejnych będzie wypełniona po brzegi astronomią. I tak:

2 noce spędzimy w Obserwatorium Astronomicznym (Observatorio del Teide Instituto de Astrofísica de Canarias) z możliwością przebywania w całym kompleksie obserwatorium. Głównym celem wizyty jest możliwość skorzystania z 0,5 metrowego teleskopu Moons oraz placu obserwacyjnego na terenie obserwatorium. Dodatkowo wynajęty został 20 cm teleskop systemu Newtona do wykonywania podstawowych obserwacji astronomicznych.
Kompleks obserwatorium to przepiękne miejsce dla timelapse (w całym kompleksie)
i astrofotografii. Niebo nie jest tak ciemne jak w naszym kolejnym punkcie obserwacyjnym Mirador de Chio, jednak kompleks budynków obserwatorium nadaje magii temu miejscu i warto tu się pojawić.
Zaczynamy tuż po zachodzie Słońca od podziwiania cienia Pico del Teide rzucanego na Ocean lub chmury, które na ogół zawsze pozostają poniżej miejsca obserwacji.
Na miejscu jest dostęp do zasilania, miejsce na ogrzanie się. Ze względu na nowe przepisy w Obserwatorium, za jednym razem wejdzie tylko max. 12-16 osób. W przypadku pełnej obsady chętnych na wjazd podzielimy się na dwie grupy, które odwiedzą obserwatorium w dwóch dniach osobno. Druga grupa w tym czasie odwiedzi inne miejsce obserwacyjne.
Współrzędne miejsca obserwacji: 28°18’04”N, 16°30’40”W, 2 391 m n.p.m.
Czas dojazdu z hotelu i odległość: 1 godz. 20 minut, 68 km.2 kolejne noce to pobyt w najciemniejszym miejscu obserwacyjnym na Teneryfie. Jest nim niepozorny punkt widokowy o nazwie Mirador de Chio, a dokładnie miejsce tuż za nim, pomiędzy skałami wulkanicznymi. Jest to doskonałe miejsce do zabawy w astrofotografię, którą właśnie tutaj warto uprawiać. Mimo faktu, że w nocy często przejeżdżają tamtędy samochody i to na długich światłach, nie odbija się to na jakości uzyskanego materiału. Na wyjazd w to miejsce należy dobrze się przygotować i co więcej, dobrze się ubrać. Obowiązkowe są czapki, kurtki, latarki czołowe z czerwonym światłem.

2 ostatnie noce to wisienka na astronomicznym torcie. Po 5 dniach pobytu w hotelu El Marques Palace w Puerto de Santiago przenosimy się do luksusowego hotelu Parador de Cañadas del Teide, w samym centrum kaldery wulkanu El Teide. Miejsce wyjątkowe. Tam do naszej dyspozycji, za wyjątkiem oczywiście miejsca do astrofotografii, 2 duże teleskopy firmy Meade LX200 (8” SCT) oraz 10” Meade Lightbridge na montażu Dobsona. Oprócz teleskopów, w bliskim sąsiedztwie znajdują się skały Roques de Garcia, w tym słynny “palec boży” czy “katedra”. Doskonałe miejsce na odpoczynek
i obserwacje nieba. Z miejsca tego nie musimy nigdzie jechać. Hotel przygotowuje dla nas miejsce do obserwacji i plac astrofotograficzny z dostępem do zasilania.
Współrzędne miejsca obserwacji: 28°13’29”N, 16°37’36”W, 2 152 m n.p.m.
Czas dojazdu z hotelu i odległość: na miejscuOgólna liczba miejsc wynosi 20. Wolne miejsca na dzień 9 stycznia 2019 - 9. Podział na mniejsze grupy, jakie będą zajmować wspólny 4-osobowy pokój oraz ten sam samochód, odbędzie się w oparciu o formularz, który każdy uczestnik musi wypełnić.
Decyzję o dodatkowych wycieczkach podejmuje dana 4-osobowa grupa, a propozycje znajdą się w szczegółowym planie.
W ten sam sposób decydują o czasie wyjazdu na miejsca obserwacyjne i powrocie z nich. Żadne z miejsc nie jest obowiązkowe do odwiedzania. Niemniej zapraszamy wszystkich do realizowania planu Wyprawy.

Plan Wyprawy

środa, 29 maja 2019
godz. 13:30 - spotkanie grupy na lotnisku, odprawa bagażu;
godz. 15:25 - wylot z lotniska Katowice Pyrzowice;
godz. 20:10 - przylot na lotnisko Teneryfa Południowa (odbiór bagażu, wynajem samochodów) - czas lotu 5 godzin 45 min;
godz. 22:00 - przyjazd do hotelu w El Marques Palace w Puerto de Santiago i zakwaterowanie;

czwartek, 30 maja 2019
godziny poranne i południowe - pierwsze zakupy, zwiedzanie miejscowości, wycieczki - pozostali chętni mogą wziąć udział w kursie astrofotograficznym;
godz. 19:00 - wyjazd astrofotograficzny na punkt widokowy Mirador de Chio;
godz. 21:00 - zachód Słońca;
godz. 22:45 - rozpoczyna się noc astronomiczna (Słońce, 18° pod horyzontem);
(31 maja) godz. 2:00 - północ prawdziwa (Słońce, 38° pod horyzontem);
koniec sesji astrofotograficznej ok. 4.00, wg. uznania grupy, powrót do hotelu;

piątek, 31 maja 2019
godziny poranne i południowe - do zagospodarowania wg. grupy (np. wycieczki);
godz. 18:00 - wyjazd obserwacyjno-astrofotograficzny do Obserwatorium Astronomicznego (Observatorio del Teide Instituto de Astrofísica de Canarias) z wynajmem 2 teleskopów, w tym 20” Cassegraina - Moon Telelescope) oraz 8” Netwona;
noc obserwacyjna (godziny podobne do tych z poprzedniego dnia);

sobota, 1 czerwca 2019
godziny poranne i południowe - do zagospodarowania wg. grupy (np. wycieczki);
godz. 18:00 - wyjazd obserwacyjno-astrofotograficzny do Obserwatorium Astronomicznego (Observatorio del Teide Instituto de Astrofísica de Canarias) z wynajmem 2 teleskopów, w tym 20” Cassegraina - Moon Telelescope) oraz 8” Netwona;
noc obserwacyjna (godziny podobne do tych z poprzedniego dnia);

niedziela, 2 czerwca 2019
godziny poranne i południowe - do zagospodarowania wg. grupy (np. wycieczki);
godz. 19:00 - wyjazd astrofotograficzny na punkt widokowy Mirador de Chio;
noc obserwacyjna (godziny podobne do tych z poprzedniego dnia);

poniedziałek, 3 czerwca 2019
do godz. 12:00 - wykwaterowanie z hotelu El Marques Palace;
godz. 12:00 - wyjazd na obiad i przejazd do Parador de Cañadas del Teide w centrum kaldery wulkanu El Teide;
godz. 14:00-16:00 - zakwaterowanie w hotelu;
godz. 21:00 - noc obserwacyjno-astrofotograficzna (godziny podobne do tych z poprzedniego dnia). Na miejscu wynajem 2 teleskopów Meade LX200 (8” SCT) oraz 10” Meade Lightbridge na montażu Dobsona;

wtorek, 4 czerwca 2019
godz. 12:00 - wjazd i zjazd kolejką na El Teide (dla zainteresowanych);
godz. 21:00 - noc obserwacyjno-astrofotograficzna (plan z poprzedniego dnia);

środa, 5 czerwca 2019
do godz. 12:00 - wykwaterowanie z hotelu Parador de Cañadas del Teide;
godz. 12:00 - wyjazd na lotnisko Teneryfa Południowa;
godz. 20:45 - wylot na lotnisko Katowice Pyrzowice;
(6 czerwca) godz. 2:55 - przylot na lotnisko Katowice Pyrzowice.

Dodatkowe wycieczki (w trakcie pobytu)
wycieczka do Loro Park (dodatkowo płatne: ok. 35 euro) - http://loroparque.com/index.php/en/
Transport we własnym zakresie (naszymi samochodami). Wyrusz na całodniową podróż do jednego z najstarszych miast Teneryfy – Puerto de la Cruz, gdzie spędzisz niezapomniany dzień w Loro Park, krainie dzikich i fascynujących zwierząt dostępnych na wyciągnięcie ręki. Poznasz ich zwyczaje, historię, weźmiesz udział w spektakularnych pokazach orek, delfinów i lwów morskich. Zobaczysz zimowy i letni świat pingwinów, podwodne królestwo meduz (Aqua Viva), tygrysy, jaguary, kilkaset rodzajów papug, ryb i gadów. Zobaczysz przepiękny ogród orchidei oraz cudowną wystawę antycznej porcelany. Dla najmłodszych odwiedzających park oferuje szereg dodatkowych, w większości darmowych, atrakcji tj. pokazy papug (kilkaset rodzajów kolorowych ptaków z różnych stron świata), park rozrywki wraz z mini rollercoaster’em oraz kino 3D, w którym w gronie całej rodziny możesz zobaczyć animowany film „Rio” oraz dokumenty przybliżające tajemnice świata fauny i flory.Wycieczka na Gomerę czyli zwiedzanie dziewiczej, zielonej i malowniczej siostrzanej wyspy Teneryfy – wyspy La Gomery.
Z południowego portu Teneryfy, z Los Cristianos przeprawimy się luksusowym promem linii Fred Olsen do portu w San Sebastian na Gomerze. Stolica wyspy – San Sebastian, to miejsce podróży Krzysztofa Kolumba. Port przystankowy przed jego wielkimi wyprawami w nieznane. W miasteczku znajduje się studnia z wodą, którą poświęcono Amerykę, stare domostwo, w którym zatrzymywał się żeglarz i skromne muzeum ukazujące historię jego podróży.
W programie wycieczki wizyta w San Sebastian, a następnie objazd wyspy z przystankami na punktach widokowych ukazujących niezwykłe uroki wyspy. Urwiste przełęcze nazywane popularnie „barrancos” usypane mnóstwem tarasowych poletek, maleńkie wioski usytuowane u podnóży gór i wzniesień to jedne z ciekawszych widoków i miejsc, w których żyją po dziś dzień mieszkańcy wyspy.
Odwiedzimy najstarszy na świecie las laurowo-wrzosowy na którego terenie znajduje się ponad 400 gatunków egzotycznych roślin i krzewów. Dziś stanowi on teren Parku Narodowego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stare drzewa laurowe i potężne wrzośce sięgające kilkunastu metrów, często spowite w mgle, nadają charakterystyczny klimat temu miejscu.
W godzinach popołudniowych zjemy lunch w pięknie położonej restauracji “Las Rosas”, połączony z demonstracją języka gwizdanego (https://www.youtube.com/watch?v=aTE0FxGVGf4), którym posługiwali się niegdyś “Guanches” – rdzenni mieszkańcy Wysp Kanaryjskich. Ta forma i umiejętność posługiwania się dźwiękiem przetrwała do dnia dzisiejszego jako jeden z elementów tradycji ich przodków.
Na trasie zatrzymamy się w ogródku bananowym, gdzie zobaczymy jak mieszkańcy uprawiają oprócz bananów, mango, papaje i avocado.
Po wizycie w centrum wyspy udajemy się w drogę powrotną do jej stolicy, gdzie mamy czas wolny na spacer uliczkami San Sebastian.
(ogólna cena: ok. 150 euro, cena wycieczki obejmuje: transport, obsługę polskojęzycznego przewodnika lokalnego, lunch, podróż promem linii Fred Olsen Express, pełny pakiet ubezpieczeniowy NNW i OC). Uwaga! Na wycieczkę konieczne jest zabranie dokumentu tożsamości.

wjazd kolejką na Pico del Teide (dodatkowo płatne 27 euro - planowane na 4 czerwca 2019)
Przepiękny wjazd na wysokość 3.580 metrów nad poziomem morza!
Odczuj 25% niższe ciśnienie atmosferyczne i delektuj się najpiękniejszym widokiem na Wyspy Kanaryjskie. Prawie ze szczytu widoczna Gran Canaria i Gomera.
Nie zaleca się wjazdu osobom cierpiącym na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, kobietom w ciąży, przez wzgląd na ryzyko, jakie duża wysokość stanowi dla ich zdrowia. Zanim zaplanujesz ten wjazd, skonsultuj się z lekarzem. Transport we własnym zakresie.
Dla zainteresowanych możemy również przeprowadzić wejście na sam szczyt Teide. Wejście tylko za zgodą dyrekcji Parku Narodowego, a jeśli znajdą się chętni (z ankiety) możemy zrealizować i to. Zainteresowani proszeni są o podanie numeru dowodu osobistego lub paszportu (w zależności co ze sobą zabierają)w planie również samochodowe wycieczki do:
– San Andres (jedyna piaszczysta plaża Teneryfy), punkt widokowy
– Los Cristianos
– Masca
– Garachico
– Los Gigantes
i wiele innych atrakcji turystycznych

Koszty wyjazdu
Koszt wyjazdu wynosi 1.499 zł. / osobę w cenie tej zawarto:
- zakwaterowanie w dwóch hotelach (7 noclegów);
- wynajem samochodu osobowego typu SUV - minimum Renault Captur;
- zezwolenia i wynajem sprzętu astronomicznego;
- ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) w tym chorób przewlekłych na kwotę 100 000 zł., ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NW) na kwotę 15 000 zł. oraz amatorskiego uprawiania sportu.
Dokładna informacja na temat zakresu ubezpieczenia zostanie przestawiona na 3 miesiące przed wylotem.
Cena nie zawiera:
- biletu lotniczego na trasie Katowice-Teneryfa-Katowice. (Istnieje możliwość zorganizowania wylotu z dowolnego miejsca na świecie. Warunkiem jest jednak dopasowanie się do dat i godzin przylotu i odlotu głównej grupy;
- ubezpieczenie samochodu (płatne na miejscu przy wynajmie) - ok. 100 zł./osoba;
- wyżywienia, paliwa, parkingów i własnych wydatków.

Zadatek
Aby dokonać rezerwacji miejsca należy wypełnić formularz dostępny na stronie http://www.teneryfa.ptma.pl oraz dokonać wpłaty zadatku w kwocie 499 zł.
Pozostałą opłatę w wysokości 1000 zł. należy wpłacić na to samo konto do 31 marca 2019 roku.
W przypadku rezygnacji kwota zadatku nie podlega zwrotowi, chyba, że uczestnik sam znajdzie za siebie zastępstwo. Przepisanie rezerwacji lotniczej w WizzAir na inną osobę związane jest zawsze z poniesieniem opłaty w wysokości 200 zł. W przypadku odmowy rezerwacji ze strony organizatora, wpłacony zadatek zostaje zwrócony na konto, z jakiego otrzymaliśmy przelew, w ciągu 14 dni.

Bilety lotniczne
Link do biletu
https://wizzair.com/pl-pl#/booking/sele ... 0/0/0/null
Wybór taryfy jest dowolny i uzależniony od swoich potrzeb.
Polecamy wybór najtańszej taryfy i dołożenie opcji priority do swojej rezerwacji. W ten sposób otrzymujemy 10 kg bagaż podręczny o wymiarach 40x30x20 cm, który należy umieścić pod fotelem przed sobą oraz dodatkowy bagaż podręczny, tzw. walizka na kółkach, 55x40x23 bez ograniczeń wagowych, którą możemy zabrać na pokład samolotu lub nadać jako bagaż rejestrowany. Jeśli Ci to nie wystarczy, możesz dokupić większy bagaż, pamiętając jednocześnie o ograniczeniu w wielkości bagażnika samochodu!
Prosimy nie kupować biletów bez potwierdzenia przyjęcia rezerwacji.

Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się astronomią i astrofotografią. Zwiedzanie Teneryfy w sensie turystycznym tylko w wolnym czasie. Propozycje zwiedzania zostaną zawarte w dodatkowym niezobowiązującym planie.
Jeśli jednak chcesz spędzić przepiękne noce pod ciemnym i czystym niebie, ta oferta jest dla Ciebie. Nauczysz się z nami zarówno obserwować, jak i też fotografować niebo. Z Wyprawy wrócisz zmęczony lecz zadowolony. Było tak już wiele razy i za pewne będzie też tak ponownie.

Uwagi
Teleskopy dostępne wyłącznie w swoich lokalizacjach
Meade LX200 (8” SCT - f/10) oraz 10” Meade Lightbridge (f/5) na montażu Dobsona, w hotelu Parador de Cañadas del Teide (wynajem od 3 do 5 czerwca)
Cassegrain 500 mm/ 7500 mm (f/15) oraz Celestron Newton 8” (f/5), w Observatorio del Teide Instituto de Astrofísica de Canarias (wynajem od 31 maja do 2 czerwca)

Oferta w pdf: http://www.astrocd.pl/oferty/teneryfa_2019.pdf


Załączniki:
Image 2018-11-30 13 15 07.png
Image 2018-11-30 13 15 07.png [ 839.51 KiB | Przeglądany 3285 razy ]
Image 2018-11-30 13 12 36.png
Image 2018-11-30 13 12 36.png [ 659.04 KiB | Przeglądany 3285 razy ]
Image 2018-11-30 13 09 58.png
Image 2018-11-30 13 09 58.png [ 552.46 KiB | Przeglądany 3285 razy ]
Image 2018-11-30 13 04 35.png
Image 2018-11-30 13 04 35.png [ 498.05 KiB | Przeglądany 3285 razy ]
Image 2018-11-30 13 00 34.png
Image 2018-11-30 13 00 34.png [ 602 KiB | Przeglądany 3285 razy ]
Image 2018-11-30 12 57 08.png
Image 2018-11-30 12 57 08.png [ 1.33 MiB | Przeglądany 3285 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep AstroCD, Sklep Allegro AstroCD, Obrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Zarząd Główny, http://www.ptma.pl, http://www.forum.ptma.pl, Oddział Katowice, http://www.ptma.astrocd.pl
Urania - Postępy Astronomii (oficjalne czasopismo PTA i PTMA), http://www.urania.edu.pl
tel. 880-184-000, e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2019, 10:02 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 maja 2014, 22:11
Posty: 450
Oddział PTMA: Katowice
Dostępne jedno indywidualne miejsce. Ktoś chętny?

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep AstroCD, Sklep Allegro AstroCD, Obrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Zarząd Główny, http://www.ptma.pl, http://www.forum.ptma.pl, Oddział Katowice, http://www.ptma.astrocd.pl
Urania - Postępy Astronomii (oficjalne czasopismo PTA i PTMA), http://www.urania.edu.pl
tel. 880-184-000, e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Czas środkowoeuropejski letni


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group