Forum PTMA
http://forum.ptma.pl/

USA 2017 - rozpoczynamy oficjalne rezerwacje
http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=77&t=795
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ 17 marca 2016, 19:21 ]
Tytuł:  USA 2017 - rozpoczynamy oficjalne rezerwacje

Obrazek

Zaczynamy oficjalne rezerwacje na Wielką Wyprawę Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - USA 2017

[ REZERWACJA ]

(ogólne informacje o zjawisku i wyprawie)

Chcesz zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca?
Nic prostszego, zapisz się na wspólny wyjazd na zaćmienie do Stanów Zjednoczonych w sierpniu 2017 roku.
Aby uczestniczyć w naszej wyprawie należy przede wszystkim posiadać ważną wizę na wjazd do Stanów Zjednoczonych oraz być członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że Wyprawa wiąże się ze sporymi wydatkami, a pierwszy z nich to wiza, opłata uczestnictwa oraz, na przełomie sierpnia i września, zakup biletów lotniczych.
Całkowity koszt 2-tygodniowego pobytu wraz z przelotem szacowany jest na około 2000 dolarów amerykańskich, czyli ok. 8.000 zł. Bardzo duży procent tej kwoty stanowią bilety lotnicze. Oprócz tego lot prawdopodobnie odbędzie się z jednego z większych lotnisk w Europie, co zwiększy koszty ze względu na potrzebę dodatkowego lotu, a nawet noclegu.
Szacowany czas pobytu to około 14 dni, w okolicach drugiej połowy sierpnia.
Pełen plan pobytu zostanie opracowany po zakupie biletów lotniczych (sierpień/wrzesień 2017) w momencie, kiedy poznamy dokładny termin wylotu i powrotu do kraju.

Krok po kroku

Jeżeli posiadasz ważną wizę USA minimum do lutego 2018 roku, przejdź od razu do punktu 12, jeżeli nie - rozpocznij od punktu 1.

1. Załóż konto na https://cgifederal.secure.force.com/Sit ... anguage=pl
2. Wyślij na adres admin@ptma.pl prośbę o założenie konta pocztowego w domenie ptma.pl. Nie daje to wiele, ale we wniosku wizowym należy podać adres e-mial, który może być w pewien sposób potwierdzeniem członkostwa w PTMA. Nie jest to oczywiście konieczne i można użyć dowolnego konta e-mail. Niemniej jednak mi taki sposób wydał się sensowny.
3. Wypełnij bardzo uważnie wniosek - https://ceac.state.gov/GenNIV/Default.aspx (w górnym roku wybierz język polski, tłumaczenie następuje do "najechaniu" myszką na angielski tekst)

Poradnik ogólny -
Załącznik:
wniosek DS-160 krok po kroku.pdf [156.63 KiB]
Pobrany 239 razy


Elementy podane w poniższych załącznikach powinny być wspólne dla naszej grupy.

Załączniki wysyłamy tylko do osób rezerwujących wyjazd.

Przy wypisaniu wniosku na końcu pada pytanie, czy ktoś Ci pomagał wypisywać wniosek. Koniecznie napisz, że nie. Porada z forum nie jest pomocą w jego wypełnieniu.

4. Wydrukuj jego zawartość oraz wyślij sobie na maila (jest taka opcja). Warto też zapisać do PDF na wszelki wypadek.
5. Po wysłaniu formularza DS-160 należy wydrukować stronę potwierdzającą złożenie podania zawierającą dane osobowe, kod kreskowy oraz numer identyfikacyjny podania (Application ID). Numer ten będzie potrzebny podczas umawiania spotkania.
Wydruk potwierdzający złożenie podania "Confirmation" należy koniecznie przynieść na rozmowę z konsulem.
6. Rozpocznij procedurę umawiania się z konsulem. https://cgifederal.secure.force.com/?la ... try=Poland
7. W trakcie wypisywaniu wniosku jedna z opcji umożliwia dokonanie płatności kartą debetową lub ew. przelewem (wcześniej sprawdź w banku czy nie masz blokady na płatności internetowe). Nie można dokonywać płatności za pomocą karty kredytowej.
8. Ostatnim krokiem jest wybór terminu spotkania (aktualnie ok. 7-10 dni).
9. Udaj się na spotkanie z konsulem i na spokojnie potwierdź swoje związki z Polską. Pamiętaj, że chodzi w zasadzie tylko o to czy chcesz wrócić, a z tym nie ma problemu. Warto posiadać więc swoje środki na taką wyprawę, zostawić w Polsce małżonka, pracę na stały etat, dom, firmę etc... Konsul może pozwolić na wizytę małżonków. Dzieci wchodzą zawsze z rodzicami.

W ambasadzie (Warszawa) lub w konsulacie (Kraków) - poniższy opis dotyczy Krakowa
a) pracownik posiadający czerwony identyfikator sprawdzi przed konsulatem Twój paszport i potwierdzenie złożenia wniosku DS-160. Jeżeli jesteś na liście, a dane się zgadzają, na podstawie "biletu" wchodzisz do środka;
b) przechodzisz kontrolę bezpieczeństwa tak jak na każdym lotnisku. Telefon można mieć, ale należy go zostawić w skrzynce depozytowej przy wejściu;
c) po przejściu kontroli bezpieczeństwa w kolejnym pomieszczeniu pracownik firmy kurierskiej naklei na wasz paszport oraz na "Confirmation" naklejkę z kodem kreskowym (umożliwi to wysyłkę paszportu w właściwe miejsce);
d) udajemy się na I piętro do działu wizowego. Najpierw pracownik sprawdza dane (od tego momentu posługujemy się wyłącznie paszportem) w paszporcie i pobierze odciski wszystkich palców. Lewa, prawa dłoń po 4 palce oraz na raz obydwa kciuki. Ogółem są to trzy skany, które zapewne dopisują nas na wieki wieków w systemach amerykańskich, których wolę tutaj nie wymieniać;
e) następnie pobieramy numerek i w sali oczekiwania czekamy na elektroniczne wywołanie swojego numeru. W Krakowie są 4 kabiny, nie zawsze wszystkie obsadzone. Czas oczekiwania nie jest dłuższy niż 15 minut. Tutaj jest już nerwowo, ale na prawdę nie ma powodu, o czym zaraz;
f) po wywołaniu naszego numerka podchodzimy do odpowiedniego okienka. Podajemy paszport i NIC WIĘCEJ! Jeżeli mamy dodatkowe dokumenty, trzymamy je dla siebie na wszelki wypadek. W praktyce nic one nie dają, chyba że ktoś wie, że będzie miał problemy z otrzymaniem wizy;
g) z konsulem rozmawiamy w języku polskim lub angielskim. Polecam polski - po pierwsze jest to nasza przewaga, po drugie płynne operowanie po angielsku to raczej nie jest atut w otrzymywaniu wizy! Znasz angielski więc łatwiej o pracę!
h) konsul poprosi Cię o przyłożenie lewej (może też prawej) dłoni do czytnika, gdzie zweryfikuje Twoją tożsamość;
g) teraz pełna dowolność po stronie konsula. Będzie zadawał przypadkowe pytania. Np. Czy to jest wyjazd grupowy? Ile osób jedzie z Tobą? Do jakiego stanu wyjeżdżasz? Nie wiadomo dlaczego w Krakowie, wypowiedzenie słowa "Wyoming" wywołuje uśmiech na ich twarzy. Może przynajmniej dwóch z nich jest z okolic? Proponuję spokój i opanowanie. Odpowiadamy, krótko i treściwie na zadawane pytania. Nie prosimy, nie płaczemy. Konsul chyba już po 30 sekundach wie, czy przyzna wizę i my to czujemy;
h) konsul pisze coś na klawiaturze i nagle "Gratuluje, ma Pan/-i przyznaną wizę na 10 lat";
i) jeżeli w konsulacie (ambasadzie) zabiorą Ci paszport, oznacza to że dostałeś wizę, którą odbierzesz sobie u kuriera lub ją wyślą (za dodatkową opłatą). Termin to 3 do 5 dni. Standardowo odbierasz paszport z naklejką wizy w TNT. Śledzenie paszportu

11. W momencie otrzymania wizy, możesz przystąpić do oficjalnej rezerwacji. Jeżeli wiesz, że ją dostałeś, też możesz wypisać już zgłoszenie.

=== mam już wizę ===

12. Oficjalnej rezerwacji dokonujemy na stronie http://goo.gl/forms/bq5cfliQCD. Nie ma tu znaczenia wypisanie poprzedniego zgłoszenia, które było tylko ankietą informującą nas o zainteresowanych wyjazdem.
Aby wypełnić formularz rezerwacyjny pamiętaj że:
a) musisz posiadać ważny paszport i wizę do USA lub być pewnym, że ją otrzymałeś(-aś);
b) musisz wypełnić wszystkie obowiązkowe pola formularza rezerwacyjnego;
13. Czekamy na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia (potwierdzenie lub odrzucenie przychodzi w formie SMS lub e-mail w ciągu 48 godzin).
Uwaga: Zastrzegamy sobie prawo odmowy udziału w naszej Wyprawie bez podania przyczyny
14. Dokonujemy wpłaty uczestnictwa w formie przelewu, na konto wskazane w formularzu.
15. W sierpniu lub wrześniu szukamy lotów i dokonujemy zakupu biletów lotniczych.

Pozostałe wydatki związane z wyjazdem dopiero w lipcu 2017 roku.

W międzyczasie
a) polecamy w międzyczasie wyrobienie karty kredytowej VISA (nie MasterCard!);
b) będziemy produkować specjalne bluzy oraz koszulki okolicznościowe;
c) rozpoczniemy poszukiwania partnerów medialnych i honorowych oraz ew. sponsorów;

Wstępny plan trasy - https://goo.gl/a9i3TU (nieoficjalny)
Szczegółowe mapy zaćmienia na terenie całych Stanów Zjednoczonych - https://goo.gl/67oOR8
Efemeryda zaćmienia w oparciu o mapkę: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEgoogle/S ... oogle.html
Najlepsze miejsca obserwacyjne: http://www.greatamericaneclipse.com/bes ... s-to-view/

Jak obserwować zaćmienie?


i inne

Autor:  Marek Substyk [ 21 marca 2016, 11:16 ]
Tytuł:  Re: USA 2017 - rozpoczynamy oficjalne rezerwacje

Nieśmiało przypominam, że trwają zapisy na Wielką Wyprawę PTMA do USA!

Autor:  Marek Substyk [ 13 września 2016, 16:23 ]
Tytuł:  Re: USA 2017 - rozpoczynamy oficjalne rezerwacje

Zwolniło się jedno wolne miejsce na wyprawie na całkowite zaćmienie Słońca do Stanów Zjednoczonych w sierpniu 2017 roku.
Jesteś zainteresowany proszę o kontakt. Wymagania: wiek od 25 do 65 lat, prawo jazdy i chęć bycia kierowcą w 1/2 drogi, z kartą kredytową.
Koszt wyprawy oceniamy na ok. 2000 USD. za 18 dni z przelotem z Polski, zakwaterowaniem, transportem na miejscu, przewodnik interamerka.com, opieka lekarska.
W planie zaćmienie, 6 stanów w tym: noc w hotelu z kasynem w Las Vegas, krater meteorytowy w Arizonie, obserwatorium astronomiczne Griffitha w Los Angeles, Wielki Kanion, kilka parków narodowych!
W gratisie: zmęczenie, pot, brud i być może nawet krew.
Wyprawa życia Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii!

Autor:  Agnieszka Nowak [ 16 września 2016, 10:20 ]
Tytuł:  Re: USA 2017 - rozpoczynamy oficjalne rezerwacje

Znowu dwa wolne miejsca :)

Autor:  Marek Substyk [ 16 września 2016, 11:16 ]
Tytuł:  Re: USA 2017 - rozpoczynamy oficjalne rezerwacje

Zakup biletów mocno zweryfikował grupę wyjazdową.
Zwolniły się jeszcze dwa miejsca na wyprawie na całkowite zaćmienie Słońca do Stanów Zjednoczonych w sierpniu 2017 roku.
Dwa miejsca najlepiej dla pary, ew. dwa męskie lub dwa damskie.
Mogę tym razem podać już daty - 15 sierpnia - 3 września 2017, wylot z Krakowa, przez Oslo do San Francisco.
Jesteś zainteresowany proszę o kontakt (marek.substyk@ptma.pl).
Wymagania: wiek od 25 do 65 lat, prawo jazdy i chęć bycia kierowcą w 1/2 drogi z kartą kredytową, przynależność do PTMA (można się zapisać), natychmiastowy zakup biletu lotniczego, ważny paszport i wiza USA. Jeśli nie masz wizy, oferujemy pomoc w jej uzyskaniu.
Koszt wyprawy oceniamy na ok. 2000 USD. za 18 dni z przelotem z Polski, zakwaterowaniem, transportem na miejscu, przewodnikiem z interamerka.com oraz opieką lekarską.
Szczegółowy program już niedługo!

Załączniki:
usa.jpg
usa.jpg [ 362.1 KiB | Przeglądany 7487 razy ]

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/