Forum PTMA
http://forum.ptma.pl/

Zdalnie sterowany teleskop w Hiszpanii
http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=97&t=701
Strona 1 z 1

Autor:  Tadeusz Smela [ 08 września 2015, 14:43 ]
Tytuł:  Zdalnie sterowany teleskop w Hiszpanii

Z inicjatywy członków Szczecińskiego Oddziału PTMA: Andrzeja Armińskiego, Kuby Roszkiewicza i Ryszarda Siwca powstała oferta kupna zrobotyzowanego teleskopu w Nerpio (południowa Hiszpania). Propozycja jest okazyjna, gdyż cena teleskopu wraz z oprogramowaniem jest 30% niższa od rynkowej!

Teleskop objęty jest profesjonalnym hostingiem AstroCamp, z którego korzysta chociażby znana sieć iTeleskop.net. Docelowo dostępny czas na teleskopie będzie obsługiwał program kolejkujący zadania użytkowników.

Cena teleskopu została podzielona na 23 udziały, każdy w wysokości 4350 zł. Jest to jednorazowa wpłata dzięki której "udziałowiec" zostaje prawnym współwłaścicielem teleskopu. Użytkowanie będzie się wiązać z opłatami miesięcznymi za hosting w AstroCamp - ok. 200 zł.

Jedna osoba może nabyć dowolną ilość udziałów w ramach dostępnej puli.

Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.iteleskop.org

Są jeszcze wolne udziały, zapraszamy do dołączenia do naszej grupy.
Na stronie napisaliśmy, że oferta ważna jest do 6 września, ale czekamy do jutrzejszego wieczora na chętnych. Śmiało dzwońcie do nas gdybyście mieli pytania (kontakty na stronie iteleskop.org)


Pozdrawiam
Tadeusz Smela

Autor:  Marek Pacuk [ 01 listopada 2015, 21:03 ]
Tytuł:  Re: Zdalnie sterowany teleskop w Hiszpanii

Zapraszamy niezdecydowanych - są jeszcze udziały do wzięcia. Z powodów logistycznych finalizujemy umowę na koniec roku. Zapraszam szczególnie Zarząd PTMA, gdyż chcemy by cały projekt miał właśnie naklejkę PTMA. Cena pojedynczego udziału nie uległa zmianie. Chcę jednocześnie zaznaczyć, iż po uruchomieniu projektu, cena ewentualnego przeniesienia własności liczby udziałów będzie podlegała licytacji, zatem nie będzie możliwości jakiejkolwiek gwarancji ceny. Przypomnę największe zalety projektu: 1. jeden z najmniej zanieczyszczonych światłem nieboskłonów w Europie; 2. miejsce z jednym z najlepszych klimatów do uprawiania astronomii w Europie - 280dni obserwacyjnych; dodam że Chile ociera się o 320 dni, ale tylko w kilku wybranych lokalizacjach; 1600 m npm! Poza tym sprzęt jest na miejscu, sprawdzony i uruchomiony. Profesjonalny hosting. Zapraszam do kontaktu z PTMA Szczecin w sprawie detali. Umowa własności jest poprawiana - sami Właściciele zadecydują o jej końcowej formie - nic nie narzucamy. ZAPRASZAM!

Odnośnie kolejkowania:

1. każdy Właściciel będzie miał proporcjonalny dostęp do czasu obserwacyjnego, związany z ilością wykupionych udziałów;
2. algorytm będzie publiczny (dla Właścicieli);
3. niektóre z parametrów wejściowych algorytmu: ilość czasu (związana z udziałami), maks czas jaki można zająć jednej nocy, numer zadania w dotychczasowej kolejce, wysokość obiektu nad horyzontem, czas zachodu poniżej uzgodnionej granicznej wysokości, itp.
4. po kilku pierwszych miesiącach nie przewidujemy pełnego obłożenia kolejki w związku z dostępnym czasem (udziałami), dlatego osoby, które wykupią mniejszą ilość udziałów dostaną większą ilość czasu niż to wynika z absolutnego dzielenia ilości dni obserwacyjnych na udział.

To tylko przykłady. Końcową wersję algorytmu zatwierdzą wszyscy Właściciele.

P.S. Obecne filtry wąskopasmowe mamy zamiar wymienić na fotometryczne, żeby poszerzyć możliwości naukowe sprzętu - jakkolwiek każdy z Właścicieli będzie go używał do własnych celów.

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/