Dzisiaj jest 23 października 2018, 02:01

Czas środkowoeuropejski letni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Awatar użytkownika

Oddział PTMA: Warszawa
Jednak się udało zrobić obserwacje obydwu zaplanowanych na wczorajszą noc komet :) :) :)
Najpierw była 41P Tuttle-Giacobini-Kresak
2017 04 20.88; m1=7.5 mag. ; Dia.=13' ; DC=3.5
Teleskop Newton: 250/1175 mm x36.
Kometa mimo że jasna, to jednak dość rozmyta :)
Tuż po tej obserwacji niebo zachmurzyło się. Jeszcze tylko szybkie spojrzenie na Jowisza i jego trzy widoczne księżyce i... można było iść na kolację :) :) Niebo całkiem się zachmurzyło :(
Jednak obrazy satelitarne wskazywały, że niedługo powinna nastąpić chwilowa poprawa :) I rzeczywiście nastąpiła :)
Następna kometa, to była C/2015 V2 Johnson
2017 04 20.99; m1=8.7 mag. ; Dia.=7' ; DC=4s
Teleskop Newton: 250/1175 mm x53.
Mimo że słabsza, jednak bardziej zwarta i "wyraźniejsza" :) Na koniec obserwacji jeszcze przepiękna mgławica planetarna M57 w Lutni i Jowisz z kompletem czterech księżyców :) :) Fantastyczny widok :) :) Poza tym było to pierwsze światło kometarne w tym teleskopie po renowacji :) (nawiasem mówiąc, teleskop bardzo zasłużony w moich obserwacjach komet) :) :) :) Wkrótce potem niebo znów zaczęło się mulić i rozjaśniać na wschodzie :) :) Trzeba było kończyć obserwacje :) :)
W sumie bardzo udana noc obserwacyjna, pierwsza od bardzo długiego czasu :) :) :)
(Wyniki wstępne, wymagają sprawdzenia) :)

http://astropodcast.pl/

Użytkownik
Awatar użytkownika

I jeszcze jedna udana noc kometarna :) :) :)
Choć w ciągu dnia nic na to nie wskazywało, to po zachodzie Słońca chmury zaczęły powoli zanikać :) Mimo nie najlepszego seeingu i nieco zamulonego nieba (sprawdzone na Księżycu), zapowiadało się całkiem nie źle :) Tym razem zdecydowałem się użyć ciężkiego sprzętu, czyli Newtona 380/1650 mm. :) Czasu na obserwacje miałem sporo, choć już znad zakrytej Warszawy nadciągały kolejne chmurzyska :)
Na początek poszła kometa C/2015 V2 Johnson.
2017 04 30.89 ; m1=8.9 mag. ; Dia.=7.0' ; DC=s4 .
I tu od razu ukazała się zaleta dużego teleskopu :) Okazało się, że kometa ma słaby, krótki i dość szeroki warkocz: 11' ; Pa=280 dobrze widoczny także przez filtry "kometarne" (Swan band). Natomiast nie potwierdziło się moje poprzednie podejrzenie, że kometa ma podwójne jądro ( przy dużych powiększeniach z i bez filtrów) .
Następna była kometa 41P Tuttle-Giacobini-Kresak
2017 04 30.95 ; m1=7.8 mag. ; Dia.=10.2' ; DC=3 ; Brak warkocza.
Kometa duża, "rozlazła" o małej jasności powierzchniowej, bez warkocza (okrągła :) ). Mimo że jaśniejsza, to trudniejsza do obserwacji niż V2 :) Filtry kometarne nie ukazały niczego szczególnego :) :)
Obie obserwacje przy powiększeniu x75 ("oficjalnym")
I na zakończenie piękne epsilony Lutni i mgławica planetarna M 57 :) Łateo można było zobaczyć gwiazdę 13.2 mag. tuż przy krawędzi mgławicy, ale gwiazdy centralnej nie udało mi się zobaczyć (ponad 15.2 mag. na jasnym tle) :)
Około 03:00 LT, Chmury znad Warszawy dotarły i do mnie. Trzeba było zakończyć obserwacje :) :)
Czystego nieba :) :) :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Cieszą takie opisy :)

Ja ostatnio też powoli wracam do gry. 41P niestety, ale poza zasięgiem lornetki 26x70, ale V2 Johnson - jak najbardziej! Wielka rozmyta plamiszcza widoczna bez problemu! :D

Użytkownik
Awatar użytkownika

Po wczorajszym słonecznym (także pod względem obserwacyjnym), dniu nastała piękna, spokojna, gwiaździsta noc :) Seeing był bardzo dobry, choć przejrzystość nieba nie była taka, jaka zawsze mi się marzy (i chyba już nigdy taka nie będzie) :) Choć na niebie nie ma teraz żadnych jasnych, spektakularnych komet, to jednak warto było spróbować wykonać obserwacje kometarne :) Udało mi się zaobserwować dwie komety:
C/2016 N6 PANSTARRS
2018 04 10.01 m1=12.6 mag. Dia.=1.0' DC=3.5
Teleskop: Newton 380/1650 mm x97
C/2015 O1 PANSTARRS
2018 04 10.06 m1=12.9 mag. Dia.=1.1' DC=2.5
Teleskop: Newton 380/1650 mm x127

Mimo, że komety były bardzo słabiutkie, to jednak ich obserwacje sprawiły mi wielką radość :) :) :)
Teraz znowu jest piękna, słoneczna pogoda, a Słońce czeka na obserwacje =D =D , zatem idę do obserwatorium :) :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

To były na prawdę udany dzień i noc obserwacyjna :)
Po ciekawych obserwacjach Słońca (patrz post poniżej), noc nie zapowiadała się szczególnie interesująco. Na niebo nasuwały się od zachodu Cirrusy. Jednak wieczorem rozpogodziło się (choć niebo nie było tak bardzo klarowne, jakbym chciał) :) Księżyc, jeszcze przed pierwszą kwadrą był widoczny na jasnym niebie. Postanowiłem wykonać zaplanowane na dziś obserwacje, sprawdzające dawne raporty na temat zaobserwowanych zjawisk TLP na Księżycu. Krater Aristarchus, będący obecnie na oświetlonej światłem popielatym części tarczy księżycowej, początkowo niewidoczny, później (w miarę narastających ciemności, był widoczny, jednak wyjątkowo słabo, jako matowa ledwo widoczna plama. Obserwacje krateru Taruntius, dały wynik negatywny. Teleskop: Mak. 180/2700 mm x 104-216.

Skoro pogoda się utrzymała, to dalej postanowiłem zrobić obserwację komety C/2016 R2.
Pięknie położona w Woźnicy, bardzo łatwa do znalezienia, niestety dosyć słaba :)
C/2016 R2 PANSTARRS
2018 04 19.84 m1=11.8 mag. ; Dia.=1.3' ; DC=2
Teleskop: Newton 250/1175 mm x124

I na koniec, niejako na deser, obserwowałem Jowisza przez Mak-a (bajeczny widok) i pooglądałem sobie galaktyki we Lwie i jego okolicach. Tak dla samej, czystej radości oglądania bardzo dalekich obiektów :) :)
Wspaniała noc :) :) Cały czas jestem pod jej wrażeniem :)
Najchętniej nagrałbym podcast, i opowiedziałbym w nim szerzej zarówno o przebiegu obserwacji, jak i wrażeniach, jakie one wywarły na mnie :) :) Na razie jednak pora spać :) :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

Przejrzyste niebo i bardzo dobry seeing, sprawiły, że dzisiejsza noc obserwacyjna była bardzo udana :)
Na początek poszła Nowa V392 Per, potem (dla wprawy :) ) R Leo, a na końcu jeszcze kometa C/2015 O1 :) GZ były jasne i nie sprawiały żadnych problemów obserwacyjnych :) Natomiast gorzej było z kometą. Była bardzo słaba, a ja miałem tylko teleskop 250 mm. Jednak udało się :)
V392 Per
JD 2458246.3611
8.9 mag. (bez zmian od wczoraj).
R Leo
JD 2458246.3958
6.6 mag. (bardzo jasna).
Teleskop: Newton 250/1175 mm x45 (obie gwiazdy).

[b]C/2015 O1 PANSTARRS
2018 05 07.98
m1=13.6 mag. Dia.=0.8' DC=2
Teleskop: Newton 250/1175 mm x147

[/b]Pozdrawiam z OA Myślin :)

Użytkownik
Awatar użytkownika

To była bardzo udana noc obserwacyjna :) :)
Na początek, spora dawka "Księżycowego Szaleństwa" :) Czyli sprawdzenie dawnych obserwacji zjawisk TLP w kraterach Fracastorius i Petavius. (Przy okazji jeszcze wyszeła bardzo ciekawa obserwacja intrygującego zjawiska w kraterach Messier i Messier A) :)
Później, już po północy, próbowałem obserwować ciekawie zapowiadające się zakrycie gwiazdy przez jeden z księżyców Jowisza, ale nie udało mi się. (przyczyny mogą być różne, albo przegapiłem je, albo efemeryda była nie dokładna, a może jedno i drugie ? :) ). Ale za to Jowisz, jak zawsze piękny :) Następnie zmieniłem teleskop na większy (I jaśniejszy), aby móc obserwować kometę :) Zanim pokazała się na niebie, jeszcze mogłem popatrzeć na Saturna :) Piękna, żółtawa planeta (z uszami ;) ), ale bardzo nisko nad horyzontem :)
I wreszcie kometa :) Aż nieprzyzwoicie nisko nad horyzontem (nad widnokręgiem, to już niemal tragicznie, tuż nad krzaczorami) :) Ale udało mi się ją zaobserwować, na jaśniejącym i nieco już "zamulonym" niebie :)
C/2016 M1 PANSTARRS
2018 05 21.03
m1=10.3 mag. Dia.=4.1' DC=3
Teleskop: Newton 250/1175 mm x90

I już na sam koniec, szybki rzut oka na Marsa, na całkiem jasnym już niebie, z pierwszymi Cirrusami :) Wspaniała noc :) :)

Pozdrawiam z OA Myślin :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Czas środkowoeuropejski letni