Forum PTMA
https://forum.ptma.pl/

Zapytanie...
https://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=72&t=537
Strona 1 z 1

Autor:  Paweł Krystosiak [ 09 lutego 2015, 20:46 ]
Tytuł:  Zapytanie...

Witam przeglądam fotki astro-foto i zastanawia mnie jedna rzecz chodzi mi o fotki np. drogi mlecznej często na tych fotkach na pierwszym planie jest drzewo, dom, na drugim właśnie droga mleczna czas naświetlanie ileś tam sekund, to czemu pierwszy plan jest nie rozmyty....
proszę o radę...
dziękuje i pozdrawiam

Autor:  Marek Zawilski [ 11 lutego 2015, 21:58 ]
Tytuł:  Re: Zapytanie...

Ja też sie tym interesuję, mam swoje przypuszczenia, ale poczekajmy na dyskusję. Aczkolwiek, gdy przesunięcia sa niewielkie, to tego nie da się na ciemnym tle zauważyć.

Autor:  Paweł Krystosiak [ 12 lutego 2015, 21:24 ]
Tytuł:  Re: Zapytanie...

czekam i ja niecierpliwie....
mogą też to być fotki łączone -pierwsza fotka dla tła z krótkim czasem....
pozdrawiam

Autor:  Tomasz Suchodolski [ 13 lutego 2015, 10:52 ]
Tytuł:  Re: Zapytanie...

Nigdy nie stosowałem takiego kadru, więc nie pomogę z rozwiązaniu zagadki. Dla krótkich czasów (30-60s) zapewne nie będzie problemu z ostrością pierwszego planu.
A z takich czasów można "wyciągną" już dużo.

Autor:  Adam Skrzypek [ 16 lutego 2015, 20:30 ]
Tytuł:  Re: Zapytanie...

Paweł Krystosiak pisze:
...na drugim właśnie droga mleczna czas naświetlanie ileś tam sekund, to czemu pierwszy plan jest nie rozmyty....

Biorąc pod uwagę najprostszy wariant - przy szerokim i jasnym obiektywie (np. 11mm@2,8 dla matrycy DX) i wysokim ISO można robić klatki 30-sekundowe na statywie, wówczas jeszcze gwiazdki wyjdą punktowe i - co naturalne - mamy nieporuszony pierwszy plan. Przy dobrym niebie z takiej pojedynczej klatki można obróbką sporo wyciągnąć.

Autor:  Piotr Kalaga [ 03 marca 2015, 17:48 ]
Tytuł:  Re: Zapytanie...

Ja właśnie robię sobie takie proste fotki na statywie z czasem do 30s i najładniejsze są te na których widać elementy krajobrazu. Nawet mimo zaświetlenia nieba na zdjęciu dużo widać. Do 30s gwiazdki wychodzą nie poruszone lub minimalnie.

Autor:  Marek Zawilski [ 11 kwietnia 2018, 15:12 ]
Tytuł:  Re: Zapytanie...

Otóż po wielu poszukiwaniach znalazłem możliwe rozwiązanie (chociaż nie wiem, czy to jedyna opcja). Jeśli jest możliwa fotografia długoczasowa samego nieba gwiazdowego, a osobno tego samego fragmentu nieba z obiektem, to następnie robimy po prostu fotopmontaż (ale wiarygodny). Obiekt przesłaniający niebo wycinamy z tego zdjęcia, zamieniamy go na tzw. maskę - nieprzeźroczystą, po czym nakładamy na zdjęcie długoczasowe. Jest kilka programów, które to dość łatwo robią automatycznie lub pół-ręcznie.
Zachodzi wprawdzie pytanie o ocene takiego fabrykowania fotomontażu, ale nie wydaje mi się, aby to było naganne - w końcu tworzymy faktyczny obraz tego, co widać, jedynie wzmacniamy blask gwiazd.
Na razie robię próby,

Strona 1 z 1 Czas środkowoeuropejski letni
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/